Home

Race Information

Organisation

Entry Information

Race Weekend

During the Race

Course

Detailed Maps

Detailed Directions

Checkpoints

Hazards

Mandatory Equipment & Runner Safety

Drop Bags

Pacers

Support Crews

Driving Directions

Transport

Pre-Race Dinner

Accommodation

Medical Research

Links

Entrants

Competitor Updates

Waiting List

Progress Times

Race Records

Past Winners

Honour Roll

All-Time 100 Miles

All-Time 100 Kilometres

Past Years

THE GREAT NORTH WALK 100s

 

2008 RESULTS

 

100 MILE
Place Race
No.
First Name Last Name Address Cat. Cat.
Place
Time
1 30 Joel Mackay Newtown, NSW 2042 M40-49 1 26:31
2 04 Wayne Gregory Sans Souci, NSW 2219 M50-59 1 26:56
3 18 Philip Murphy Riverstone, NSW 2765 M18-39 1 27:46
4 17 Rachel Waugh Taringa, QLD 4068 F18-39 1 27:47
5 40 Kim Cook Terrigal, NSW 2260 M50-59 2 29:00
6 03 Andrew Vize Mosman, NSW 2088 M18-39 2 29:05
7 39 Kelvin Marshall Palm Beach, QLD 4221 M40-49 2 29:50
8= 21 Terry Coleman Maroubra, NSW 2035 M18-39 3= 30:09
8= 26 Innes Smith Breakfast Point, NSW 2137 M18-39 3= 30:09
10= 08 Darrel Robins Ourimbah, NSW 2258 M40-49 3= 30:51
10= 14 Tamas Gazdag H 2000 Szentendre, HUNGARY M40-49 3= 30:51
10= 36 Michael Lovric Clovelly, NSW 2031 M40-49 3= 30:51
10= 27 Rodney Ladyman Annerley, QLD 4103 M50-59 3 30:51
14 13 Marie Doke Mosman, NSW 2088 F40-49 1 31:25
15= 05 Meredith Quinlan Normanhurst, NSW 2076 F18-39 2= 31:33
15= 38 Allison Lilley Roseville, NSW 2069 F18-39 2= 31:33
17 24 Andrew Hewat Geelong, VIC 3220 M40-49 6 31:50
18 12 Kevin Heaton Pennant Hills, NSW 2120 M40-49 7 32:59
19 19 Tamsin Barnes Toowong, QLD 4066 F18-39 4 33:22
20 32 Adam Carter Caringbah, NSW 2229 M18-39 5 33:26
21 25 Lachlan Fraser Marysville, VIC 3779 M40-49 8 34:01
22 23 Sebastian Warmerdam Naremburn, NSW 2065 M40-49 9 34:10
23= 16 Jane Trumper Artarmon, NSW 2064 F40-49 2 35:27
23= 34 Graham Wye French's Forest, NSW 2086 M40-49 10 35:27
23= 10 Ray James Balmain, NSW 2041 M50-59 4 35:27
26 06 Nadine McKinnon Dunedin, NEW ZEALAND F18-39 5 35:32
27= 01 Lisa Lee-Johnson Calgary, Alberta, CANADA T3C 1T6 F18-39 6 35:46
27= 15 Bill Thompson Glass House Mountains, QLD 4518 M60+ 1 35:46
  02 Nick Barclay Currumbin, QLD 4223 M18-39   DNF [160.8km]
  07 Louis Commins Blackalls Park, NSW 2283 M50-59   DNF [103.7km]
  09 Justin McKinnon Blayney, NSW 2799 M18-39   DNF [103.7km]
  11 Ian Wright Pearce, ACT 2607 M50-59   DNF [103.7km]
  20 Nick Thompson Glen Iris, VIC 3146 M40-49   DNF [103.7km]
  22 Dan Bleakman Balmain, NSW 2041 M18-39   DNF [103.7km]
  29 Grant Campbell Kanwal, NSW 2259 M18-39   DNF [149.9km]
  31 Ken Smith Chatswood, NSW 2057 M50-59   DNF [103.7km]
  33 Nikolay Nikolaev Peakhurst, NSW 2210 M18-39   DNF [103.7km]
  35 Philip Whitten Fairy Meadow, NSW 2519 M18-39   DNF [81.7km]
  28 Tim Turner Kiama Downs, NSW 2533 M40-49   DNS
  37 Jonathan Worswick Manly, NSW 2095 M40-49   DNS
             
100 KILOMETRE
Place Race
No.
First Name Last Name Address Cat. Cat.
Place
Time
1 89 Ewan Horsburgh Alexandria, NSW 2015 M18-39 1 12:21
2 94 Malcolm Gamble Mordialloc, VIC 3195 M40-49 1 14:16
3 99 Murray Carter Marsfield, NSW 2122 M18-39 2 14:24
4 63 Graham Ridley North Avoca, NSW 2260 M40-49 2 15:03
5= 86 Michael Miles Mardi, NSW 2259 M40-49 3 15:18
5= 92 Nicholas Barlow Castle Cove, NSW 2069 M40-49 4 15:18
7 85 Fleur Grose Woollahra, NSW 2025 F18-39 1 15:28
11 Ian Wright Pearce, ACT 2607 M50-59 16:00
8 68 Jason Markezic Sydney, NSW 2000 M18-39 3 16:23
29 Grant Campbell Kanwal, NSW 2259 M18-39 16:38
9 77 Jessica Robson Bruce, ACT 2617 F18-39 2 17:03
10 81 Peggy Macqueen New Farm, QLD 4005 F18-39 3 17:06
11 62 David Michell Ingleburn, NSW 2565 M18-39 4 17:08
12 71 Victor Correa Bexley, NSW 2207 M50-59 1 17:10
09 Justin McKinnon Blayney, NSW 2799 M18-39 17:10
13 88 Geoff Evison Balmain, NSW 2041 M40-49 5 17:15
14 72 Cathy Donnet Terrigal, NSW 2260 F40-49 1 17:47
15 82 Nicolas Ramillon Surry Hills, NSW 2010 M18-39 5 18:26
20 Nick Thompson Glen Iris, VIC 3146 M40-49 18:26
22 Dan Bleakman Balmain, NSW 2041 M18-39 18:52
16 78 Joel Green Green Point, NSW 2251 M18-39 6 19:09
17 97 Gareth Parker Manly, NSW 2095 M18-39 7 19:43
18 80 Kate Walsh Ashfield, NSW 2131 F40-49 2 19:50
02 Nick Barclay Currumbin, QLD 4223 M18-39 19:51
19 75 Robert Fox North Narrabeen, NSW 2101 M50-59 2 19:52
20= 84 Belinda Lockwood Little Bay, NSW 2036 F40-49 3 19:55
20= 83 Glenn Lockwood Little Bay, NSW 2036 M40-49 6 19:55
20= 95 Steven Gray North Gosford, NSW 2250 M50-59 3 19:55
23 91 Mark Redding Charlestown, NSW 2290 M40-49 7 20:00
07 Louis Commins Blackalls Park, NSW 2283 M50-59 20:19
33 Nikolay Nikolaev Peakhurst, NSW 2210 M18-39 20:26
24 87 Gregory Brown Umina Beach, NSW 2257 M40-49 8 20:53
25= 66 Lynda Van Dyk Oatley, NSW 2223 F40-49 4 21:16
25= 64 Vic Anderson Ingleburn, NSW 2565 M50-59 4 21:16
  61 Stephen English Merewether, NSW 2291 M50-59   DNF [81.7km]
  67 Milan Dolezal Brighton-Le-Sands, NSW 2216 M18-39   DNF [81.7km]
  100 Robert Boyce Chirnside Park, VIC 3116 M40-49   DNF [81.7km]
  69 Sharene Hurnen Wattle Grove, NSW 2173 F18-39   DNF [52.5km]
  70 Stephen Kibble Lindfield, NSW 2070 M40-49   DNF [52.5km]
  73 Bart  Cupitt Cronulla, NSW 2230 M18-39   DNF [52.5km]
  74 Kristy Radnidge Lurnea, NSW 2170 F18-39   DNF [52.5km]
  76 Nigel Knight Ourimbah, NSW 2258 M18-39   DNF [52.5km]
  79 Tom Silk Greenwich, NSW 2065 M40-49   DNF [52.5km]
  90 Bethany McCarthy Hall Adamstown, NSW 2289 F18-39   DNF [52.5km]
  93 Jason Dunn North Sydney, NSW 2060 M40-49   DNF [52.5km]
  96 Steven Gurney Lane Cove, NSW 2066 M18-39   DNF [28.6km]
  98 David Attrill Castlereagh, NSW 2749 M60+   DNF
  65 Scott Williams Dulwich Hill, NSW 2203 Wdrwn   DNS
               
Notes:
●  The actual GPS-measured distance for the 100 Kilometre event is 103.7 Kilometres and for the 100 Mile event it is 108.5 Miles.
●  Runners who entered the 100 Mile event had the option of finishing at (or after) 100 Kilometres and being included in the 0fficial 100 Kilometre event results.  The runners in this latter category have a star instead of a placing.