Home

Race Information

Organisation

Entry Information

Race Weekend

During the Race

Course

Detailed Maps

Detailed Directions

Checkpoints

Hazards

Mandatory Equipment & Runner Safety

Drop Bags

Pacers

Support Crews

Driving Directions

Transport

Pre-Race Dinner

Accommodation

Medical Research

Links

Entrants

Competitor Updates

Waiting List

Progress Times

Race Records

Past Winners

Honour Roll

All-Time 100 Miles

All-Time 100 Kilometres

Past Years

THE GREAT NORTH WALK 100s

 

2009 RESULTS

 

100 MILE
Overall
Place
Race
No.
Last
Name
First
Name
Address Cate-
gory
Category
Place
Time
1 8 VIZE Andrew Mosman NSW 2088 M18-39 1 25:15
2 79 MURPHY Philip Riverstone, NSW 2765 M40-49 1 26:29
3 26 ROBBINS Darrel Ourimbah, NSW 2258 M40-49 2 27:13
4 37 MACQUEEN Peggy New Farm, QLD 4005 F18-39 1 27:18
5 93 CAMERON Robin Wahroonga, NSW 2076 F50-59 1 29:16
6 66 COLEMAN Terry Maroubra, NSW 2035 M18-39 2 29:31
7 21 QUINLAN Meredith Normanhurst, NSW 2076 F18-39 2 29:52
8 17 WHITTEN Philip Fairy Meadow, NSW 2519 M18-39 3 30:24
9 5 GREGORY Wayne Sans Souci, NSW 2219 M50-59 1 30:33
10 48 LILLEY Allison Turramurra, NSW 2074 F18-39 3 30:37
11 117 LOVRIC Michael Clovelly, NSW 2031 M40-49 3 32:16
12 51 MCKNIGHT Rory Wollongong, NSW 2500 M18-39 4 34:25
13= 25 HAWTHORNE Neil Wollstonecraft, NSW 2065 M50-59 2 34:33
13= 82 LADYMAN Rodney Annerley, QLD 4103 M50-59 3 34:33
13= 97 VAZQUEZ-RECIO Luis Mount Druitt, NSW 2770 M40-49 4 34:53
16= 36 TRUMPER Jane Dee Why, NSW 2099 F40-49 1 35:26
16= 9 PARKER Gareth Dee Why, NSW 2099 M18-39 5 35:26
16= 32 HEATON Kevin Pennant Hills, NSW 2120 M40-49 5 35:26
19 44 LOWNDES Stephen Warriewood, NSW 2102 M50-59 4 35:28
20 84 WOOD John Lovett Bay, NSW 2105 M40-49 6 35:30
21= 69 NIKOLAEV Nikolay Peakhurst, NSW 2210 M18-39 6 35:48
21= 40 SILK Tom Greenwich, NSW 2065 M40-49 7 35:48
23= 115 BARCLAY Nick Palm Beach, QLD 4223 M18-39 7 35:50
23= 71 EVISON Geoff  Balmain, NSW 2041 M40-49 8 35:50
23= 65 HEWAT Andrew Geelong, VIC 3220 M40-49 9 35:50
26 28 THOMPSON Bill Glasshouse Mountains, QLD 4518 M60+ 1 35:51
2 LOCKWOOD Belinda Little Bay NSW 2036 F40-49 36:36
3 LOCKWOOD Glenn Little Bay NSW 2036 M40-49 36:36
DNF  (132.1km) 90 COCHRANE Tim North Parramatta, NSW 2151 M18-39    
DNF  (132.1km) 52 GUEST Steven Wadalba, NSW 2259 M40-49    
DNF  (132.1km) 73 BENAYOUN Stephane Nedlands, 6009 WA M40-49    
DNF  (132.1km) 87 BOWEN Andrew Roseville, NSW 2069 M18-39    
DNF  (132.1km) 102 CAMPBELL Grant Kanwal, NSW 2259 M18-39    
DNF  (103.7km) 124 SOLOMON Colin Chapel Hill, QLD 4069 M40-49    
DNF  (103.7km) 27 DOKE Marie Mosman, NSW 2088 F40-49    
DNF  (103.7km) 99 HEWITSON Paul Karori, Wellington, NEW ZEALAND M40-49    
DNF  (103.7km) 118 MARKEZIC Jason Sydney, NSW 2000 M18-39    
DNF  (103.7km) 33 WEBB Matthew Diamond Creek, VIC 3089 M18-39    
DNF  (103.7km) 10 REDDING Mark Charlestown, NSW 2290 M40-49    
DNF  (103.7km) 61 MILLER Karl Wahroonga, NSW 2076 M40-49    
DNF  (103.7km) 85 HOLLAND Clare Wahroonga, NSW 2076 F50-59    
DNF  (103.7km) 74 BROWN Greg Umina Beach, NSW 2257 M50-59    
DNF  (103.7km) 127 MCCARTHY HALL Bethany Figtree, NSW 2525 F18-39    
DNF  (103.7km) 6 TURNER Tim Kiama Downs, NSW 2533 M40-49    
DNF  (103.7km) 78 AUSTIN David Mona Vale, NSW 2103 M40-49    
DNF  (103.7km) 47 MILLER Kolya Lane Cove, NSW 2066 M18-39    
DNF  (103.7km) 39 WYE Graham Frenchs Forest, NSW 2086 M40-49    
DNF  (103.7km) 123 DOLEZAL Milan Brighton-Le-Sands, NSW 2216 M18-39    
DNF  (81.7km) 22 RIDLEY Graham North Avoca, NSW 2260 M40-49    
DNF  (81.7km) 46 FANCETT Ken Bromley, Kent, UNITED KINGDOM M60+    
DNF  (81.7km) 49 MENCINSKY Taras Paddington, NSW 2021 M40-49    
DNF  (81.7km) 7 BLEAKMAN Dan Balmain, NSW 2041 M18-39    
DNF  (81.7km) 35 BARLOW Nicholas Castle Cove, NSW 2069 M40-49    
DNF  (81.7km) 38 JAMES Ray Balmain, NSW 2041 M60+    
DNF  (52.5km) 76 MANNING Nick Macedon, VIC 3440 M18-39    
DNF  (52.5km) 42 TAYLOR Daniel Ermington, NSW 2115 M18-39    
DNF  (52.5km) 19 NEALON Craig Bar Beach, NSW 2300 M40-49    
DNF  (52.5km) 55 THOMPSON Nick Burwood, VIC 3125 M40-49    
DNF  (52.5km) 11 HERRMANN Jan Wahroonga, NSW 2076 M40-49    
DNS 24 COOK Kim Terrigal, NSW 2260 M50-59    
DNS 114 ISHIKAWA Hiroki Kanagawa #247-0063, JAPAN M18-39    
DNS 60 LAUER Simon Homebush West, NSW 2140 M18-39    
DNS 50 SMITH Innes Breakfast Point, NSW 2137 M18-39    
               
100 KILOMETRE
Overall
Place
Race
No.
Last
Name
First
Name
Address Cate-
gory
Category
Place
Time
1 125 MCCLYMONT Clarke Forresters Beach, NSW 2260 M18-39 1 12:28
2 1 COOPER Matt Tahmoor NSW 2573 M18-39 2 12:56
90 COCHRANE Tim North Parramatta, NSW 2151 M18-39 13:27
3 59 COOMBS Dave Kingscliff, NSW 2487 M18-39 3 13:46
4 14 MILES Michael Mardi, NSW 2259 M40-49 1 14:14
5 89 HODGENS Patrick Castlecrag, NSW 2068 M40-49 2 14:58
124 SOLOMON Colin Chapel Hill, QLD 4069 M40-49 15:25
73 BENAYOUN Stephane Nedlands, 6009 WA M40-49 15:32
87 BOWEN Andrew Roseville, NSW 2069 M18-39 15:34
6 94 GAMBLE Malcolm Mordialloc, VIC 3195 M40-49 3 15:37
7 96 MASON Rob Chatswood, NSW 2067 M18-39 4 15:57
8 126 TINGATE Trevor Kirribilli, NSW 2061 M40-49 4 16:01
9 62 CUTLER Rod Casula, NSW 2170 M40-49 5 16:28
52 GUEST Steven Wadalba, NSW 2259 M40-49 16:36
27 DOKE Marie Mosman, NSW 2088 F40-49 16:41
10 81 FRENCH Adam Lethbridge, Alberta, CANADA  M18-39 5 16:41
11 56 PRICE Martin Putney, NSW 2112 M50-59 1 16:53
12 77 WILLIAMS Mark Berowra Heights, NSW 2082 M18-39 6 16:54
99 HEWITSON Paul Karori, Wellington, NEW ZEALAND M40-49 17:49
13 129 MARTIN Levi Terrigal, NSW 2260 M18-39 7 17:49
118 MARKEZIC Jason Sydney, NSW 2000 M18-39 17:56
33 WEBB Matthew Diamond Creek, VIC 3089 M18-39 17:56
14= 122 BOOKS Kelly Fairlight, NSW 2094 F40-49 1 18:31
14= 23 JUDD Gavin South Turramurra, NSW 2074 M18-39 8 18:31
16 88 CUPITT Bart Cronulla, NSW 2230 M18-39 9 18:53
10 REDDING Mark Charlestown, NSW 2290 M40-49 19:00
17 72 GRINDLAY Symon Baulkham Hills, NSW 2153 M18-39 10 19:12
18 63 RICE Lee Bruce, ACT 2617 M18-39 11 19:14
19 15 DEAR Kirrily Matraville, NSW 2036 F18-39 1 19:16
20 29 O'SHEA Matthew Narara, NSW 2250 M18-39 12 19:17
61 MILLER Karl Wahroonga, NSW 2076 M40-49 19:19
85 HOLLAND Clare Wahroonga, NSW 2076 F50-59 19:34
74 BROWN Greg Umina Beach, NSW 2257 M50-59 19:43
127 MCCARTHY HALL Bethany Figtree, NSW 2525 F18-39 20:02
6 TURNER Tim Kiama Downs, NSW 2533 M40-49 20:02
102 CAMPBELL Grant Kanwal, NSW 2259 M18-39 20:57
21= 83 ADAMS Carol Minchinbury, NSW 2770 F40-49 2 21:03
78 AUSTIN David Mona Vale, NSW 2103 M40-49 21:03
47 MILLER Kolya Lane Cove, NSW 2066 M18-39 21:03
21= 109 SANDERSON Kate Mt Martha, VIC 3934 F18-39 2 21:03
39 WYE Graham Frenchs Forest, NSW 2086 M40-49 21:03
23 86 GLUER Robert Mackay, QLD 4740 M18-39 13 21:08
123 DOLEZAL Milan Brighton-Le-Sands, NSW 2216 M18-39 21:27
24 106 QUINN Gerry Mona Vale, NSW 2103 M50-59 2 21:27
DNF  (81.7km) 95 MAHER Michael Port Macquarie, NSW 2444 M18-39    
DNF  (81.7km) 31 FIELD Paul St Albans, VIC 3021 M18-39    
DNF  (81.7km) 91 BRAY David East Killara, NSW  2071 M40-49    
DNF  (81.7km) 80 GRAY Steven North Gosford, NSW 2250 M50-59    
DNF  (81.7km) 13 COX Peter Medowie, NSW 2318 M40-49    
DNF  (81.7km) 70 OWEN Ann Oatley, NSW 2223 F50-59    
DNF  (81.7km) 4 VAN DYK Lynda Oatley NSW 2223 F40-49    
DNF  (52.5km) 43 ENGLISH Stephen Merewether, NSW 2291 M50-59    
DNF  (52.5km) 30 RIVERS Mark Pymble, NSW 2073 M40-49    
DNF  (52.5km) 116 FOX Robert North Narrabeen, NSW 2101 M50-59    
DNF  (52.5km) 120 CONDINA Robert Coogee, NSW 2034 M18-39    
DNF  (52.5km) 113 LINK Philip Rose Bay, NSW 2029 M18-39    
DNF  (52.5km) 119 MCGARVEY Mark Randwick, NSW 2031 M18-39    
DNF  (52.5km) 110 DUGDALE Martin Baulkham Hills, NSW 2153 M60+    
DNF  (52.5km) 92 COMMINS Louis Toronto, NSW 2283 M60+    
DNF  (28.6km) 16 LACEY David Ashgrove, QLD 4060 M18-39    

 

Notes:
●  The actual GPS-measured distance for the 100 Kilometre event is 103.7 Kilometres and for the 100 Mile event it is 108.5 Miles.
●  Runners who entered the 100 Mile event had the option of finishing at (or after) 100 Kilometres and being included in the 0fficial 100 Kilometre event results.  The runners in this latter category have a star instead of a placing.  Runners who completed the 100 Mile event outside of the 36 Hour Cut-Off also have a star instead of a placing.