Home

Race Information

Organisation

Entry Information

Race Weekend

During the Race

Course

Detailed Maps

Detailed Directions

Checkpoints

Hazards

Mandatory Equipment & Runner Safety

Drop Bags

Pacers

Support Crews

Driving Directions

Transport

Pre-Race Dinner

Accommodation

Medical Research

Links

Entrants

Competitor Updates

Waiting List

Progress Times

Race Records

Past Winners

Honour Roll

All-Time 100 Miles

All-Time 100 Kilometres

Past Years

THE GREAT NORTH WALK 100s

 

2011 RESULTS

 

GNW100 MILES RESULTS
Overall
Place
Race
Number
Last
Name
First
Name
Address Event Category Gender
Place
Category
Place
Time
1 121 VIZE Andrew Mosman, NSW 100M M18-39 1 1 22:02
2 25 COOPER Matt Tahmoor, NSW 100M M18-39 2 2 22:22
3 77 MARTIN Levi Terrigal, NSW 100M M18-39 3 3 22:44
4 91 O'LOUGHLIN Jonathan Birchgrove, NSW 100M M18-39 4 4 23:23
5 79 McCLELLAN Darren Terrigal, NSW 100M M18-39 5 5 24:28
6 104 ROBINS Darrel Ourimbah, NSW 100M M40-49 6 1 24:44
7 100 QUINLAN Meredith Normanhurst, NSW 100M F18-39 1 1 25:03
8 41 GALLAGHER Ian Greenwich, NSW 100M M18-39 7 6 25:15
9 3 BAKER Jess Lane Cove, NSW 100M F18-39 2 2 25:20
10 87 MURPHY Philip Riverstone, NSW 100M M40-49 8 2 25:21
11 99 PICKERING Gary Empire Bay, NSW 100M M50-59 9 1 27:57
12 95 PARKER Gareth Dee Why, NSW 100M M18-39 10 7 28:04
13 89 NIKOLAEV Nikolay Peakhurst, NSW 100M M18-39 11 8 28:21
14 47 GUEST Steven Wadalba, NSW 100M M40-49 12 3 28:23
15 1 ANNETT Noel Wahroonga, NSW 100M M40-49 13 4 28:24
16 117 TURNBULL Chris St Leonards, NSW 100M M18-39 14 9 28:59
17= 7 BENAYOUN Stιphane Nedlands, WA 100M M40-49 15= 5 29:10
17= 10 BLEAKMAN Dan Rozelle, NSW 100M M18-39 15= 10 29:10
19 49 HANNEY Roger Petersham, NSW 100M M18-39 17 11 29:49
20 38 EVISON Geoff Balmain, NSW 100M M40-49 18 6 29:53
21 125 WARNER Marcus Darling Point, NSW 100M M40-49 19 7 30:08
22 56 HONG Keith Mosman, NSW 100M M18-39 20 12 30:36
23 37 EVERY Paul Hornsby, NSW 100M M40-49 21 8 31:14
24 119 VAZQUEZ-RECIO Luis Mt Druitt, NSW 100M M40-49 22 9 31:23
25 83 MIDDLETON Alexis Neutral Bay, NSW 100M M18-39 23 13 32:32
26= 34 DRUMMOND Steve Smythesdale, VIC 100M M40-49 24= 10 32:35
26= 69 LADYMAN Rodney Annerley, QLD 100M M50-59 24= 2 32:35
28 59 HUGHES Michael Mosman, NSW 100M M18-39 26 14 32:50
29 105 SCOINES Robert Wamberal, NSW 100M M50-59 27 3 32:53
30 102 REDDING Mark Charlestown, NSW 100M M50-59 28 4 32:59
31= 22 CHU Margaret Church Point, NSW 100M F40-49 3 1 33:30
31= 130 WOOD John Lovett Bay, NSW 100M M40-49 29= 11 33:30
31= 131 WYE Graham Frenchs Forest, NSW 100M M50-59 29= 5 33:30
34= 21 CARTER Adam Caringbah, NSW 100M M18-39 31 15 34:08
34= 127 WAUGH Rachel Armidale, NSW 100M F18-39 4 3 34:08
36 54 HEWAT Andrew Geelong, VIC 100M M40-49 32 12 34:49
37 4 BARLOW Nick Castle Cove, NSW 100M M40-49 33 13 34:53
38 50 HARVEY-JAMIESON Susannah Holland Park West, QLD 100M F18-39 5 4 35:09
39 27 DANIEL Richard Avalon, NSW 100M M18-39 34 16 35:20
40 58 HUBER Dan Tenambit, NSW 100M M18-39 35 17 35:33
41 13 BROWN Greg Umina Beach, NSW 100M M50-59 36 6 35:34
  19 CAMPBELL Grant Kanwal, NSW 100M M18-39     DNF[CP6]
  60 JAMES Ray Balmain, NSW 100M M60+     DNF[CP6]
  30 DEAR Kirrily Matraville, NSW 100M F40-49     DNF[CP5]
  2 AUSTIN David Mona Vale, NSW 100M M40-49     DNF[CP4]
  6 BELL Tamyka Nundah, QLD 100M F18-39     DNF[CP4]
  18 CAMERON Robin Wahroonga, NSW 100M F50-59     DNF[CP4]
  20 CAMPBELL Seth Wellington, NEW ZEALAND 100M M40-49     DNF[CP4]
  23 CLEAR David Beecroft, NSW 100M M50-59     DNF[CP4]
  32 DOKE Marie Mosman, NSW 100M F40-49     DNF[CP4]
  39 FAHEY Paul Russell Lea, NSW 100M M18-39     DNF[CP4]
  44 GOUCHER Jeff Upper Coomera, QLD 100M M40-49     DNF[CP4]
  52 HEATON Kevin Pennant Hills, NSW 100M M40-49     DNF[CP4]
  57 HOWELLS Raymond Avalon, NSW 100M M40-49     DNF[CP4]
  88 NG Seow Kong Shanghai, CHINA 100M M50-59     DNF[CP4]
  97 PEARCE Brendan Eastwood, NSW 100M M18-39     DNF[CP4]
  109 SMITH Damian Nowra, NSW 100M M40-49     DNF[CP4]
  114 THOMAS Peter Hornsby, NSW 100M M18-39     DNF[CP4]
  120 VEZEY David Glebe, NSW 100M M40-49     DNF[CP4]
  126 WAUGH David Armidale, NSW 100M M18-39     DNF[CP4]
  128 WHITTEN Philip Fairy Meadow, NSW 100M M18-39     DNF[CP4]
  12 BOWEN Andy Cooroibah, QLD 100M M40-49     DNF[CP3]
  46 GREGORY Wayne Sans Souci, NSW 100M M50-59     DNF[CP3]
  63 JONES David Oyster Bay, NSW 100M M18-39     DNF[CP3]
  65 KIRKBANK-ELLIS Gordi North Sydney, NSW 100M M40-49     DNF[CP3]
  71 LASSERRE Georges Noumea, NEW CALEDONIA 100M M50-59     DNF[CP3]
  98 PENTEADO Ana Neutral Bay, NSW 100M F18-39     DNF[CP3]
  123 WARD Joe Manly, NSW 100M M18-39     DNF[CP3]
  11 BOSSHARD Roland Erlenbach, SWITZERLAND 100M M40-49     DNF[CP2]
  26 COOPER Steven Castle Hill, NSW 100M M40-49     DNF[CP2]
  53 HERRMANN Jan Wahroonga, NSW 100M M40-49     DNF[CP2]
  115 THOMPSON Bill Glass House Mountains, QLD 100M M60+     DNF[CP2]
  116 TRUMPER Jane Dee Why, NSW 100M F50-59     DNF[CP2]
  124 WARMERDAM Sebastian Naremburn, NSW 100M M50-59     DNF[CP2]
                 
GNW100 KILOMETRES RESULTS
Overall
Place
Race
Number
Last
Name
First
Name
Address Event Category Gender
Place
Category
Place
Time
1 28 DAVIES Brendan Belfield, NSW 100K M18-39 1 1 11:36
2 111 STEPHENSON Shona Camperdown, NSW 100K F18-39 1 1 12:48
3 42 GAMBLE Malcolm Mordialloc, VIC 100K M40-49 2 1 12:50
• 128 WHITTEN Philip Fairy Meadow, NSW 100M M18-39 • • 13:34
• 126 WAUGH David Armidale, NSW 100M M18-39 • • 13:59
4 55 HODDER Jeff Cowan, NSW 100K M50-59 3 1 14:52
5 15 BYRNES Sharon Copacabana, NSW 100K F40-49 2 1 15:13
6 108 SIMS Michael Mount Kuring-gai, NSW 100K M18-39 4 2 15:16
• 109 SMITH Damian Nowra, NSW 100M M40-49 • • 15:21
• 63 JONES David Oyster Bay, NSW 100M M18-39 • • 15:39
• 23 CLEAR David Beecroft, NSW 100M M50-59 • • 15:42
7 118 VASQUEZ Alonso Holsworthy, NSW 100K M40-49 5 2 15:43
• 52 HEATON Kevin Pennant Hills, NSW 100M M40-49 • • 15:45
8 70 LAFFERTY Lise Surry Hills, NSW 100K F18-39 3 2 15:55
9= 75 MARKEY Gavin Berowra Heights, NSW 100K M18-39 6= 3 15:56
9= 72 LAYSON Andrew Berowra Heights, NSW 100K M50-59 6= 2 15:56
11 93 O'SHEA Matthew Narara, NSW 100K M18-39 8 4 16:02
• 18 CAMERON Robin Wahroonga, NSW 100M F50-59 • • 16:09
• 114 THOMAS Peter Hornsby, NSW 100M M18-39 • • 16:27
• 97 PEARCE Brendan Eastwood, NSW 100M M18-39 • • 16:42
12 64 JUDD Gavin South Turramurra, NSW 100K M18-39 9 5 16:43
• 32 DOKE Marie Mosman, NSW 100M F40-49 • • 17:03
13 35 EMR Mark Kirrawee, NSW 100K M18-39 10 6 17:54
• 39 FAHEY Paul Russell Lea, NSW 100M M18-39 • • 18:12
14 82 McGRATH Michael Wollstonecraft, NSW 100K M40-49 11 3 18:28
• 44 GOUCHER Jeff Upper Coomera, QLD 100M M40-49 • • 18:39
15 86 MURPHY Jason Charlestown, NSW 100K M18-39 12 7 18:47
16= 17 CAMERON Katherine Curl Curl, NSW 100K F40-49 4 2 18:49
16= 16 CAMERON Angus Curl Curl, NSW 100K M40-49 13 4 18:49
• 30 DEAR Kirrily Matraville, NSW 100M F40-49 • • 18:54
• 20 CAMPBELL Seth Wellington, NEW ZEALAND 100M M40-49 • • 18:55
• 57 HOWELLS Raymond Avalon, NSW 100M M40-49 • • 18:57
18 67 KRANZ Adam San Remo, NSW 100K M18-39 14 8 19:06
19= 92 OSBORN Jamie SINGAPORE 100K M40-49 15= 5= 19:21
19= 106 SHIELDS Philip Bronte, NSW 100K M40-49 15= 5= 19:21
21 85 MORRELL Sandon Burpengary, QLD 100K M18-39 17 9 19:27
• 120 VEZEY David Glebe, NSW 100M M40-49 • • 19:48
22 9 BLACKMORE Kieron Camperdown, NSW 100K M50-59 18 3 19:49
23 90 O'CONNOR Kathleen Menai, NSW 100K F18-39 5 3 19:59
• 2 AUSTIN David Mona Vale, NSW 100M M40-49 • • 19:59
24 113 TEMPLE Neil Baulkham Hills, NSW 100K M40-49 19 7 20:17
• 19 CAMPBELL Grant Kanwal, NSW 100M M18-39 • • 20:25
25 36 ENGLISH Stephen Merewether, NSW 100K M50-59 20 4 20:25
• 60 JAMES Ray Balmain, NSW 100M M60+ • • 20:35
• 6 BELL Tamyka Nundah, QLD 100M F18-39 • • 20:45
• 88 NG Seow Kong Shanghai, CHINA 100M M50-59 • • 20:47
26 66 KNIGHT Nigel Ourimbah, NSW 100K M18-39 21 10 21:19
27= 84 MOLONEY Mallani Moorooka, QLD 100K F18-39 6= 4 21:35
27= 112 SWAIN Elizabeth Windsor, QLD 100K F40-49 6= 3 21:35
29= 122 WALSH Kate Ashfield, NSW 100K F40-49 8 4 21:38
29= 40 FOX Robert North Narrabeen, NSW 100K M50-59 22 5 21:38
  8 BENNETT Kelly Stirling, ACT 100K F40-49     DNF[CP3]
  24 COOMBS David Pottsville, NSW 100K M18-39     DNF[CP3]
  29 DAVIES Lynn Newport, QLD 100K F50-59     DNF[CP3]
  33 DOMONKOS Steve Westleigh, NSW 100K M18-39     DNF[CP3]
  78 MARTIN Mike Frenchs Forest, NSW 100K M50-59     DNF[CP3]
  94 OWEN Ann Oatley, NSW 100K F50-59     DNF[CP3]
  101 RAHMATE Delina Cudgen, NSW 100K F40-49     DNF[CP3]
  107 SILK Tom Greenwich, NSW 100K M40-49     DNF[CP3]
  5 BARRETT Matt Terrigal, NSW 100K M18-39     DNF[CP2]
  31 DEARINGER Nigel Miranda, NSW 100K M18-39     DNF[CP2]
  45 GRAY Steven North Gosford, NSW 100K M60+     DNF[CP2]
  51 HAYES Anthony Blackalls Park, NSW 100K M50-59     DNF[CP2]
  74 MAHER Michael Port Macquarie, NSW 100K M18-39     DNF[CP2]
  81 McEVOY Jon Freshwater, NSW 100K M18-39     DNF[CP2]
  76 MARKEZIC Jason Kensington, NSW 100K M18-39     DNF[CP1]
  80 McCLYMONT Clarke Forresters Beach, NSW 100K M18-39     DNF[CP1]
  103 REDFERN Paul Waterloo, NSW 100K M18-39     DNF[CP1]

 

Notes:
●  The actual GPS-measured distance for the 100 Kilometre event is 103.7 Kilometres and for the 100 Mile event it is 107.9 Miles.
●  Runners who entered the 100 Mile event had the option of finishing at (or after) 100 Kilometres and being included in the 0fficial 100 Kilometre event results.  The runners in this latter category have a dot instead of a placing.  Runners who completed the 100 Mile event outside of the 36 Hour Cut-Off have a star instead of a placing.