Home

Race Information

Organisation

Entry Information

Race Weekend

During the Race

Course

Detailed Maps

Detailed Directions

Checkpoints

Hazards

Mandatory Equipment & Runner Safety

Drop Bags

Pacers

Support Crews

Driving Directions

Transport

Pre-Race Dinner

Accommodation

Medical Research

Links

Entrants

Competitor Updates

Waiting List

Progress Times

Race Records

Past Winners

Honour Roll

All-Time 100 Miles

All-Time 100 Kilometres

Past Years

THE GREAT NORTH WALK 100s

 

2013 RESULTS

 

 

GNW100 KILOMETRES RESULTS
Overall
Place
Race
Number
Last
Name
First
Name
Address Category Gender
Place
Category
Place
Time
1 168 VIGUIER PIERRE MONTGEARD, FRANCE M18-39 1 1 11:25
36 DAVIES BRENDAN WOODFORD, NSW M18-39     13:04
2 133 QUINLAN MEREDITH NORMANHURST, NSW F40-49 1 1 13:39
73 HEATLEY DAVE LOWER HUTT, NEW ZEALAND M50-59     13:56
3 170 WALDRON AILEEN BONDI JUNCTION, NSW F18-39 2 1 15:26
4 84 IGNJATIC ROBERT NARRAWEENA, NSW M18-39 2 2 15:47
5 130 POBRE ERIK FRENCHS FOREST, NSW M18-39 3 3 16:12
6 68 HAMATY SABINA CAMBEWARRA, NSW F40-49 3 2 16:23
98 LAYSON ANDREW BEROWRA HEIGHTS, NSW M50-59     16:54
7= 59 FROST MICHAEL WYOMING, NSW M40-49 4 1 17:22
7= 117 MOLONEY MALLANI MOOROOKA, QLD F18-39 4 2 17:22
9 87 JARVIS ROBERT CHRISTCHURCH, NEW ZEALAND M40-49 5 2 17:28
52 ENFIELD SCOTT ALLAMBIE HEIGHTS, NSW M40-49     17:36
11 80 HOPE MARK GREEN POINT, NSW M40-49 6 3 17:41
12 127 PEMBERTON STEVE BRISBANE, QLD M18-39 7 4 17:46
13= 81 HUBER DAN TENAMBIT, NSW M18-39 8= 5= 17:50
13= 138 ROBINSON SIMON AUCKLAND, NEW ZEALAND M18-39 8= 5= 17:50
15 103 LYNCH CIARAN EMPIRE BAY, NSW M18-39 10 7 17:51
154 SYLVESTER JAMES CAMPBELL, ACT M18-39     18:11
69 HANAVAN MICHAEL MONA VALE, NSW M50-59     18:17
16= 76 HILL PETER PADDINGTON, NSW M18-39 11= 8 18:22
16= 111 McCORMACK MATT ADAMSTOWN, NSW M40-49 11= 4 18:22
137 ROBERTSON OWEN MANLY, NSW M18-39     18:22
5 BARKER NICOLE BUSHFIELD, VIC F40-49     18:45
18 26 CAMERON ROBIN WAHROONGA, NSW F50-59 5 1 18:45
19 18 BRANN ERIKA BEAUMONT HILLS, NSW F18-39 6 3 19:13
86 JARDINE KIM MANLY VALE, NSW M40-49     19:13
147 SMIT ROCCO GREENWICH, NSW M18-39     19:26
20 129 PHILLIPS JOSHUA LEUMEAH, NSW M18-39 13 9 19:32
21 88 JENNINGS ERIC SPRINGWOOD, NSW M18-39 14 10 19:34
110 McCORMACK ASHLEY MELBA, ACT M18-39     19:36
153 SWAN GREG BUDERIM, QLD M40-49     19:43
30 CONNOR ADAM ARTARMON, NSW M40-49     19:56
22 51 ENCARNACION DEO CHRISTCHURCH, NEW ZEALAND M40-49 15 5 20:06
115 McGRATH MICHAEL WOLLSTONECRAFT, NSW M40-49     20:14
160 THOMPSON BILL ONGERUP, WA M70+     20:31
23= 48 ECOIFFIER SABRINA NOUMEA, NEW CALEDONIA F18-39 7 4 21:02
23= 47 ECOIFFIER DOMINIQUE NOUMEA, NEW CALEDONIA M40-49 16 6 21:02
25 151 SPANGL JURGEN MANLY, NSW M40-49 17 7 21:08
128 PENTEADO ANA NEUTRAL BAY, NSW F40-49     21:08
142 SANTAMARIA GERARD WALLAN, VIC M50-59     21:25
26= 95 KONUMA MUTSUKO TOKYO, JAPAN F18-39 8 5 21:26
26= 94 KONUMA AKIRA TOKYO, JAPAN M40-49 18 8 21:26
182 WYE GRAHAM FRENCHS FOREST, NSW M50-59     21:32
184 YIM HENG FATT PUCHONG, MALAYSIA M40-49     21:32
28 66 GUSTARD CRAIG LISAROW, NSW M40-49 19 9 21:34
179 WILSON GUY WILLOUGHBY EAST, NSW M18-39     21:34
85 JAMES RAY BALMAIN, NSW M60-69     21:44
155 TAPPOURAS KARIN WOY WOY, NSW F40-49     21:44
2 AUSTIN DAVID MONA VALE, NSW M50-59     21:46
144 SCURRY GRANT BORONIA, VIC M50-59     21:48
29 145 SEARBY ADAM THE BASIN, VIC M18-39 20 11 21:49
17 BOOTH DAVID SPRINGFIELD, NSW M50-59     21:56
  1 AKI HIROHITO MAKATI CITY, PHILIPPINES M40-49     DNF[CP3]
  91 KAZAMA YOICHI ST LEONARDS, NSW M40-49     DNF[CP3]
  113 McDONALD STEVEN FRENCHS FOREST, NSW M40-49     DNF[CP3]
  165 TURNER DAVID DUDLEY, NSW M50-59     DNF[CP3]
  10 BEARD HELEN PENNANT HILLS, NSW F40-49     DNF[CP2]
  15 BLANCHONG JOSSELIN PYRMONT, NSW M18-39     DNF[CP2]
  25 CADMAN SEAN NORTH MACKAY, QLD M18-39     DNF[CP2]
  29 CONAN GHISLAIN NOUMEA, NEW CALEDONIA M40-49     DNF[CP2]
  61 GORDON JEREMY FORESTVILLE, NSW M18-39     DNF[CP2]
  64 GUILLAUME PASCAL JEAN NOUMEA, NEW CALEDONIA M40-49     DNF[CP2]
  77 HINCHLIFFE SAM WAVERLEY, NSW M18-39     DNF[CP2]
  78 HODDER JEFF COWAN, NSW M50-59     DNF[CP2]
  79 HODDER LACHLAN COWAN, NSW M18-39     DNF[CP2]
  83 HUGHES PATRICK WOODRISING, NSW M70+     DNF[CP2]
  90 JUDD GAVIN SOUTH TURRAMURRA, NSW M40-49     DNF[CP2]
  96 LAFFERTY LISE RANDWICK, NSW F18-39     DNF[CP2]
  97 LASSERRE GEORGES NOUMEA, NEW CALEDONIA M50-59     DNF[CP2]
  99 LE ROUX JEAN WELLINGTON, NEW ZEALAND M18-39     DNF[CP2]
  106 MARSHALL SARAH-JANE KINGSFORD, NSW F18-39     DNF[CP2]
  107 MARTIN STEVE COORANBONG, NSW M18-39     DNF[CP2]
  114 McEVOY JON FRESHWATER, NSW M18-39     DNF[CP2]
  125 O'CONNOR KATHLEEN BARDEN RIDGE, NSW F40-49     DNF[CP2]
  136 RIDLEY GRAHAM NORTH AVOCA, NSW M50-59     DNF[CP2]
  139 ROSS SCOTT BALMAIN, NSW M40-49     DNF[CP2]
  141 SAKER JILL BROKE, NSW F40-49     DNF[CP2]
  156 TEGART GREG DAVISTOWN, NSW M50-59     DNF[CP2]
  158 TEODORO JOHN BURWOOD, NSW M18-39     DNF[CP2]
  161 THOMSON GREG AVOCA BEACH, NSW M18-39     DNF[CP2]
  163 TRBIC VLADIMIR LIVERPOOL, NSW M18-39     DNF[CP2]
  171 WALSH KATE ASHFIELD, NSW F40-49     DNF[CP2]
  172 WARD MATTHEW SUMMER HILL, NSW M18-39     DNF[CP2]
  173 WARMERDAM SEBASTIAN NAREMBURN, NSW M50-59     DNF[CP2]
  178 WILLIAMS TONY MOUNT VICTORIA, NSW M40-49     DNF[CP2]
  180 WILSON HELEN WEST PENNANT HILLS, NSW F60-69     DNF[CP2]
  42 DOMONKOS STEVE TUMBI UMBI, NSW M40-49     DNF[CP1]
  53 ENGLISH STEPHEN MEREWEATHER, NSW M60-69     DNF[CP1]
  60 FUERST SVEN ALEXANDRIA, NSW M40-49     DNF[CP1]
  132 PROSSER KATHERINE WOOLLOOMOOLOO, NSW F18-39     DNF[CP1]
  143 SCOTT KYLIEANN PEARL BEACH, NSW F40-49     DNF[CP1]
  169 WALDEN JOY JAMISTOWN, NSW F50-59     DNF[CP1]
  4 BAKER CAMERON SYDNEY, NSW M18-39     DNS
  14 BLACKMORE KIERON CAMPERDOWN, NSW M50-59     DNS
  28 CANO EMILIO BRIGHTON, VIC M40-49     DNS
  39 DEARINGER NIGEL SUTHERLAND, NSW M40-49     DNS
  100 LEGROS VICTOR COOGEE, NSW M18-39     DNS
  124 NOBLE MANDY-LEE HOLLAND PARK, QLD F18-39     DNS
  140 RUNDLE SUE LOWER HUTT, NEW ZEALAND F50-59     DNS
  152 SUGIYAMA SATORU JEDDAH, SAUDI ARABIA M40-49     DNS
                 
GNW100 MILES RESULTS
Overall
Place
Race
Number
Last
Name
First
Name
Address Category Gender
Place
Category
Place
Time
1 105 MARKEY GAVIN BEROWRA HEIGHTS, NSW M40-49 1 1 25:03
2 34 CUTHBERT PAUL WATSON, ACT M40-49 2 2 25:27
3 118 MONKS PAUL CROYDON HILLS, VIC M18-39 3 1 27:17
4 67 HACK MARTIN NORTH ROCKHAMPTON, QLD M40-49 4 3 27:27
5 148 SMITH DAMIAN NOWRA, NSW M40-49 5 4 27:52
6 175 WEIR SAMUEL CURRUMBIN WATERS, QLD M18-39 6 2 28:40
7 122 MURPHY PHILIP RIVERSTONE, NSW M40-49 7 5 28:54
8 3 BACHVAROVA ANTONIYA EPPING, NSW F40-49 1 1 29:04
9 183 WYND NIKKI LYSTERFIELD, VIC F40-49 2 2 29:10
10 40 DEVLIN JULES BYRON BAY, NSW M18-39 8 3 29:48
11 104 MACMILLAN KATHERINE PARK ORCHARDS, VIC F18-39 3 1 29:57
12 54 EVISON GEOFF BALMAIN, NSW M40-49 9 6 30:28
13 65 GULLIVER SIMON WARNERS BAY, NSW M40-49 10 7 30:38
14 9 BAXTER WAYNE TUATAPERE, NEW ZEALAND M40-49 11 8 32:07
15 6 BARLOW NICHOLAS ST IVES, NSW M40-49 12 9 32:27
16 134 RANSON BRENT ROKEBY, TAS M40-49 13 10 32:35
17 50 EISLER MARITA WOODY POINT, QLD F18-39 4 2 32:46
18 167 VICKERS SCOTT MEREWETHER, NSW M18-39 14 4 32:50
19 177 WHEELER JASON SHANES PARK, NSW M18-39 15 5 33:27
20 8 BARTHOLOMEW ASHLEY BALWYN NORTH, VIC M50-59 16 1 33:38
21 24 BYRNE SIMON BYRON BAY, NSW M40-49 17 11 33:46
22 27 CAMPBELL GRANT KANWAL, NSW M40-49 18 12 33:52
23 102 LILLEY ALLISON WAHROONGA SOUTH, NSW F40-49 5 3 34:02
24 72 HAYMAN DAVID JANNALI, NSW M40-49 19 13 34:56
25 21 BRUN-SMITS MARINA MULLUMBIMBY CREEK, NSW F50-59 6 1 34:58
26 101 LEUNG KA HANG HURSTVILLE, NSW M18-39 20 6 35:00
27 70 HANNEY ROGER ST IVES, NSW M18-39 21 7 35:18
28 157 TEH YEE CHUAN SELANGOR, MALAYSIA M18-39 22 8 35:23
29 35 DARWIN ADAM NAREMBURN, NSW M18-39 23 9 35:30
30 162 TOPPER KURT WOLLONGONG, NSW M18-39 24 10 35:32
31 32 CRAIG DAVID BUNDEENA, NSW M50-59 25 2 35:34
  98 LAYSON ANDREW BEROWRA HEIGHTS, NSW M50-59     DNF[CP6]
  30 CONNOR ADAM ARTARMON, NSW M40-49     DNF[CP5]
  52 ENFIELD SCOTT ALLAMBIE HEIGHTS, NSW M40-49     DNF[CP5]
  69 HANAVAN MICHAEL MONA VALE, NSW M50-59     DNF[CP5]
  2 AUSTIN DAVID MONA VALE, NSW M50-59     DNF[CP4]
  5 BARKER NICOLE BUSHFIELD, VIC F40-49     DNF[CP4]
  17 BOOTH DAVID SPRINGFIELD, NSW M50-59     DNF[CP4]
  36 DAVIES BRENDAN WOODFORD, NSW M18-39     DNF[CP4]
  73 HEATLEY DAVE LOWER HUTT, NEW ZEALAND M50-59     DNF[CP4]
  85 JAMES RAY BALMAIN, NSW M60-69     DNF[CP4]
  86 JARDINE KIM MANLY VALE, NSW M40-49     DNF[CP4]
  110 McCORMACK ASHLEY MELBA, ACT M18-39     DNF[CP4]
  115 McGRATH MICHAEL WOLLSTONECRAFT, NSW M40-49     DNF[CP4]
  128 PENTEADO ANA NEUTRAL BAY, NSW F40-49     DNF[CP4]
  137 ROBERTSON OWEN MANLY, NSW M18-39     DNF[CP4]
  142 SANTAMARIA GERARD WALLAN, VIC M50-59     DNF[CP4]
  144 SCURRY GRANT BORONIA, VIC M50-59     DNF[CP4]
  147 SMIT ROCCO GREENWICH, NSW M18-39     DNF[CP4]
  153 SWAN GREG BUDERIM, QLD M40-49     DNF[CP4]
  154 SYLVESTER JAMES CAMPBELL, ACT M18-39     DNF[CP4]
  155 TAPPOURAS KARIN WOY WOY, NSW F40-49     DNF[CP4]
  160 THOMPSON BILL ONGERUP, WA M70+     DNF[CP4]
  179 WILSON GUY WILLOUGHBY EAST, NSW M18-39     DNF[CP4]
  182 WYE GRAHAM FRENCHS FOREST, NSW M50-59     DNF[CP4]
  184 YIM HENG FATT PUCHONG, MALAYSIA M40-49     DNF[CP4]
  7 BARRETT MATT TERRIGAL, NSW M18-39     DNF[CP3]
  13 BEST NATALIE WAHROONGA, NSW F18-39     DNF[CP3]
  20 BROOKS RICHARD NORTH BONDI, NSW M50-59     DNF[CP3]
  22 BUTLER BRET BEACONSFIELD, VIC M50-59     DNF[CP3]
  23 BYRNE PATRICK BOX HILL, VIC M50-59     DNF[CP3]
  37 DAWSON MARTYN CREMORNE, NSW M50-59     DNF[CP3]
  38 DEAR KIRRILY MATRAVILLE, NSW F40-49     DNF[CP3]
  49 EDDIE ALISDAIR AUCKLAND, NEW ZEALAND M18-39     DNF[CP3]
  62 GRAHAM DAVE KINGSTON, ACT M40-49     DNF[CP3]
  74 HEPWORTH ANNABEL ANNANDALE, NSW F40-49     DNF[CP3]
  75 HEWAT ANDREW GEELONG, VIC M50-59     DNF[CP3]
  109 McCLELLAN DARREN BENSVILLE, NSW M40-49     DNF[CP3]
  146 SHARLAND RIGGS JENNIE CAMMERAY, NSW F40-49     DNF[CP3]
  150 SOLARI MARK YACKANDANDAH, VIC M50-59     DNF[CP3]
  159 THOMAS PETER HORNSBY, NSW M18-39     DNF[CP3]
  164 TUNG ALAN THOMSON, SINGAPORE M50-59     DNF[CP3]
  174 WAUGH DAVID ARMIDALE, NSW M40-49     DNF[CP3]
  181 WOOD JOHN LOVETT BAY, NSW M50-59     DNF[CP3]
  41 DOLEZAL MILAN POINT FREDERICK, NSW M40-49     DNF[CP2]
  43 DRUMMOND STEPHEN SMYTHESDALE, VIC M50-59     DNF[CP2]
  44 DUBOIS ANDY NEUTRAL BAY, NSW M40-49     DNF[CP2]
  46 EADIE DAVID LYSTERFIELD, VIC M40-49     DNF[CP2]
  57 FOWLER GRAHAM UMINA BEACH, NSW M50-59     DNF[CP2]
  58 FRAZER ALAN BANGKOK, THAILAND M50-59     DNF[CP2]
  63 GUEST STEVEN WADALBA, NSW M50-59     DNF[CP2]
  93 KIERNAN TONY ADAMSTOWN HEIGHTS, NSW M40-49     DNF[CP2]
  108 MATTINGLY ROB GLADESVILLE M40-49     DNF[CP2]
  116 MERGLER JOHN CRONULLA, NSW M50-59     DNF[CP2]
  119 MORETON JOHN COLLAROY BEACH, NSW M40-49     DNF[CP2]
  121 MURPHY JASON CHARLESTOWN, NSW M40-49     DNF[CP2]
  123 NIKOLAEV NIKOLAY PADSTOW HEIGHTS, NSW M40-49     DNF[CP2]
  135 REDDING MARK CHARLESTOWN, NSW M50-59     DNF[CP2]
  166 VERNON GRAHAME CESSNOCK, NSW M40-49     DNF[CP2]
  12 BENNETT KELLY GORDON, ACT F40-49     DNF[CP1]
  19 BRIDLE BILLY WYONGAH, NSW M18-39     DNF[CP1]
  33 CRONSHAW JASON STANMORE, NSW M40-49     DNF[CP1]
  45 DUGDALE MARTIN BAULKHAM HILLS, NSW M60-69     DNF[CP1]
  71 HARDIE MICHAEL NORTH ROCKS, NSW M18-39     DNF[CP1]
  89 JONES DAVID OYSTER BAY, NSW M18-39     DNF[CP1]
  112 McDONALD ANDREW HILL SIDE, VIC M40-49     DNF[CP1]
  120 MOULIN STEPHANE ROUSE HILL, NSW M40-49     DNF[CP1]
  126 O'SHEA MATTHEW NARARA, NSW M40-49     DNF[CP1]
  131 POH SEIVLAND OXLEY, QLD F40-49     DNF[CP1]
  11 BELL TAMYKA NATHAN, QLD F18-39     DNS
  16 BOLUS RYAN ERINA, NSW M18-39     DNS
  31 COPP FELICITY EMERALD, VIC F18-39     DNS
  55 FANELLI EDEN MANGROVE MOUNTAIN, NSW M18-39     DNS
  56 FOWLER GILL ROZELLE, NSW F18-39     DNS
  82 HUGHES MICHAEL MOSMAN, NSW M18-39     DNS
  92 KENNEY KELVIN TURRAMURRA, NSW M40-49     DNS
  149 SMITH INNES ST IVES, NSW M40-49     DNS
  176 WENN MARK CAULFIELD NORTH, VIC M18-39     DNS

 

Notes:
●  The actual GPS-measured distance for the 100 Kilometre event is 103.7 Kilometres and for the 100 Mile event it is 108.9 Miles.
●  100 Miles runners who withdrew at, or after, Checkpoint 4 (Yarramalong) have their times included with the 100 Kilometre results without being allocated a placing.