Home

Race Information

Organisation

Entry Information

Race Weekend

During the Race

Course

Detailed Maps

Detailed Directions

Checkpoints

Hazards

Mandatory Equipment & Runner Safety

Drop Bags

Pacers

Support Crews

Driving Directions

Transport

Pre-Race Dinner

Accommodation

Medical Research

Links

Entrants

Competitor Updates

Waiting List

Progress Times

 

THE GREAT NORTH WALK 100s

 

2014 RESULTS

 

 

2014 GNW100 KILOMETRES RESULTS
Overall
Place
Race
Number
Last
Name
First
Name
Address Category Gender
Place
Category
Place
Time
1 87 LEE MARK WAMBERAL, NSW 2260 M18-39 1 1 11:23
2 1 ABEL MATTY NORTH MANLY, NSW M18-39 2 2 11:31
3 94 LOUBRIAT CHRISTOPHE NOUMEA, NEW CALEDONIA M40-49 3 1 12:10
4 129 ROBERTSON MELISSA LONG JETTY, NSW 2261 F18-39 1 1 12:16
• 100 MCCLELLAN DARREN TERRIGAL, NSW  2260 M40-49 • • 13:06
5 133 SIMPSON CRAIG LAMBTON, NSW M50-59 4 1 13:08
5 164 WILTON LEE WARATAH WEST, NSW 2298 M18-39 4 3 13:08
7 154 MCCLYMONT TIFFANY FORRESTERS BEACH, NSW F18-39 2 2 13:44
8 56 GUILLAUME PASCAL NOUMEA, NEW CALEDONIA M40-49 6 2 13:45
9 52 GOWING TIM BLAXLAND, NSW 2774 M18-39 7 4 13:47
10 25 CALVERT WAYNE NORTHMEAD, NSW M18-39 8 5 13:48
11 140 STUART NATHAN ASHTONFIELD, NSW 2323 M18-39 9 6 13:55
12 24 BYRNE KEVIN GREEN POINT, NSW 2251 M18-39 10 7 14:01
13 63 HEPWORTH JOHN YARRAMALONG, NSW 2259 M18-39 11 8 14:14
• 88 LEGGE KONRAD MACLEAN, NSW 2463 M18-39 • • 14:14
14 139 STEVENSON JARRAD VALENTINE, NSW 2280 M18-39 12 9 14:24
• 97 MARTIN LEVI TERRIGAL, NSW  2260 M18-39 • • 14:33
15 85 LAWRIE JOHN WAUCHOPE, NSW 2444 M40-49 13 3 14:43
• 163 WILLIS DAVE TOORAK, VIC 3142 M18-39 • • 14:49
16 7 BAKER SCOTT CAMERON PARK, NSW 2285 M18-39 14 10 14:52
• 156 VICKERS SCOTT MEREWETHER, NSW 2291 M18-39 • • 14:59
17 37 DOLEY WESTON ASHTONFIELD, NSW 2323 M50-59 15 2 15:01
17 159 WELSH JAMES EAST MAITLAND, NSW 2323 M40-49 15 4 15:01
19 83 LASSERRE GEORGES NOUMEA, NEW CALEDONIA M50-59 17 3 15:06
20 150 TRIMMER JASON GLENHAVEN, NSW 2156 M40-49 18 5 15:23
21 43 ELWIN SCOTT WAMBERAL  NSW  2260 M40-49 19 6 15:24
22 59 HANSEN JACOB SLAGELSE, DENMARK M18-39 20 11 15:29
22 138 STEELE GRAHAM MACMASTERS BEACH, NSW 2251 M40-49 20 7 15:29
24 68 HODDER JEFF COWAN, NSW M50-59 22 4 15:39
25 11 BLACKMAN PAUL LAKELANDS, NSW 2282  M40-49 23 8 15:40
26 12 BLACKMORE KIERON CAMPERDOWN, NSW M50-59 24 5 15:54
• 127 REDDING MARK CHARLESTOWN, NSW 2290 M50-59 • • 15:56
27 3 ANNETT NOEL WAHROONGA, NSW 2076 M40-49 25 9 15:58
27 160 WHITBOURN JARROD WAHROONGA, NSW 2076 M40-49 25 10 15:58
• 58 HAMATY SABINA CAMBEWARRA, NSW F40-49 • • 16:00
29 166 WU SIQI MELBOURNE, VIC 3000 M18-39 27 12 16:00
• 111 MONKS PAUL CROYDON HILLS, VIC 3136 M18-39 • • 16:26
• 49 FROST MICHAEL WYOMING, NSW 2250 M40-49 • • 16:27
• 118 O'SHEA MATTHEW NARARA, NSW M40-49 • • 16:28
30 69 HODDER LACHLAN COWAN, NSW M18-39 28 13 16:29
31 26 CAMERON ROBIN WAHROONGA, NSW 2076 F50-59 3 1 16:30
31 135 SMITH NICK CHERRYBROOK, NSW 2126 M18-39 29 14 16:30
• 142 SYLVESTER JAMES CAMPBELL, ACT 2612 M18-39 • • 16:36
33 20 BROWN MARK PORT MACQUARIE, NSW 2444 M40-49 30 11 16:42
34 47 FRAHN DANIEL CHERRYBROOK, NSW 2126 M18-39 31 15 16:46
35 136 SMITHERS BRAD MT COLAH, NSW, 2079 M50-59 32 6 16:48
• 57 GUSTARD CRAIG LISAROW, NSW 2250 M40-49 • • 16:50
36 2 ADAMSKI BRETT CARINGBAH SOUTH, NSW 2229 M18-39 33 16 16:54
37 115 MURRAY GIOIA MANLY, NSW 2095 F18-39 4 3 16:56
• 9 BARRETT MATT TERRIGAL, NSW, 2260 M18-39 • • 16:57
38 13 BLACKMORE RHYS DUDLEY, NSW M18-39 34 17 17:11
38 125 RAYWARD ANNA HAMILTON EAST, NSW 2303 F40-49 5 1 17:11
40 130 ROBERTSON OWEN MANLY, NSW 2095 M18-39 35 18 17:22
• 109 MITCHELL SCOTT BERWICK, VICTORIA 3806 M40-49 • • 17:31
41 50 GIBLIN MANDY HOBART, TAS 7001 F40-49 6 2 17:52
41 106 MCINTYRE TONY HOBART, TAS 7001 M40-49 36 12 17:52
• 107 MENCINSKY TARAS PADDINGTON, NSW 2021 M40-49 • • 17:52
• 30 COLAGIURI PETE MANLY, NSW 2095 M18-39 • • 17:54
43 153 TURNER DAVID DUDLEY, NSW 2290 M50-59 37 7 17:59
44 10 BARTOLETTI PIERRE NOUMEA, NEW CALEDONIA M50-59 38 8 18:03
45 145 TEMBLETT IAN EAST GOSFORD, NSW  2250 M50-59 39 9 18:08
46 74 JARDINE KEVIN MT COLAH, NSW 2079 M60-69 40 1 18:24
• 89 LEUNG KA HANG HURSTVILLE, NSW 2220 M18-39 • • 18:35
47 51 GIBSON STEVE DEE WHY, NSW 2099 M40-49 41 13 18:55
48 144 TAN SEOW PING HONG KONG F40-49 7 3 19:05
49 117 OLIVER STEVE BOSSLEY PARK, NSW 2176 M18-39 42 19 19:22
50 62 HEPWORTH ANNABEL ANNANDALE, NSW F40-49 8 4 19:23
50 92 LITTERICK BRUCE UMINA BEACH, NSW 2257 M50-59 43 10 19:23
52 36 DIJOUX NICOLAS SURRY HILLS, NSW 2010 M18-39 44 20 19:30
• 155 VERNON GRAHAME CESSNOCK, NSW 2325 M40-49 • • 19:38
53 148 TONG RAMON MARYVILLE, NSW 2293 M50-59 45 11 19:55
• 61 HAYES SIMONE GYMEA BAY, NSW F40-49 • • 20:00
54 32 COOK REBECCA ROWENA, NSW 2387 F18-39 9 4 20:08
54 78 KING JACQUELINE ARMIDALE, NSW 2350 F40-49 9 5 20:08
• 105 MCGRATH MICHAEL WOLLSTONECRAFT,  NSW 2065 M40-49 • • 20:08
54 143 TAKAHASHI JUNKO ST LEONARDS, NSW 2065 F18-39 9 5 20:08
• 146 THOMPSON BILL ONGERUP, WA 6336 M70+ • • 20:26
• 90 LEWIS JOE BENTLEIGH EAST, VIC M18-39 • • 20:34
57 98 MARTIN STEVE SPEERS POINT, NSW M18-39 46 21 20:40
58 113 MULLINS PETER NICHOLLS, ACT, 2913. M50-59 47 12 20:49
59 54 GRAY STEVEN NORTH GOSFORD, NSW M60-69 48 2 20:56
• 149 TOPPER KURT WOLLONGONG, NSW 2500 M18-39 • • 20:59
60 141 SUN LEO NORTH RYDE, NSW 2113 M18-39 49 22 21:16
61 6 BACON SARAH EAST SEAHAM, NSW 2324 F18-39 12 6 21:17
61 5 BACON MATT EAST SEAHAM, NSW 2324 M40-49 50 14 21:17
• 4 AUSTIN DAVID MONA VALE, NSW 2103 M50-59 • • 21:24
63 71 HORSBURGH TIMOTHY NORTHMEAD, NSW 2152 M18-39 51 23 21:24
63 77 KIERNAN TONY ADAMSTOWN HEIGHTS, NSW 2289 M40-49 51 15 21:24
  27 CAMPBELL ANTHONY WARNERS BAY, NSW  2282 M40-49     DNF[CP2]
  73 HUGHES PAT WOODRISING, NSW M70+     DNF[CP2]
  96 MAGUIRE DENISE MACMASTERS BEACH, NSW 2251 F40-49     DNF[CP2]
  120 PEARCE BRENDAN EASTWOOD, NSW 2122 M18-39     DNF[CP2]
  122 QUINN GERRY MONA VALE, NSW 2103 M50-59     DNF[CP2]
  126 RAYWARD DUNCAN HAMILTON EAST, NSW 2303 M18-39     DNF[CP2]
  147 THORPE DARREN HAMILTON SOUTH, NSW 2303 M18-39     DNF[CP2]
  93 LITTLE DAVID KAREELA, NSW M50-59     DNF[CP3]
  123 RANDALL TIM DURAL, NSW 2158 M40-49     DNF[CP3]
2014 GNW100 MILES RESULTS
Overall
Place
Race
Number
Last
Name
First
Name
Address Category Gender
Place
Category
Place
Time
1 101 McCLYMONT CLARKE FORRESTERS BEACH, NSW M40-49 1 1 20:56
2 53 GRAHAM DAVE KINGSTON, ACT 2604 M40-49 2 2 23:46
3 134 SMITH DAMIAN NOWRA, NSW M40-49 3 3 24:07
4 151 GARCIA BENEITO VICENTE JUAN ALICANTE, SPAIN M18-39 4 1 24:20
5 39 DONALDSON ANDREW MURRUMBATEMAN, NSW 2582 M40-49 5 4 24:30
6 124 RANSON BRENT ROKEBY, TAS 7019 M40-49 6 5 25:27
7 103 MCDERMOTT SONIA NARELLAN,  NSW  2567 F40-49 1 1 25:39
8 114 MURPHY PHILIP RIVERSTONE, NSW 2765 M40-49 7 6 25:45
9 121 QUINLAN MEREDITH NORMANHURST, NSW 2076 F40-49 2 2 26:05
10 45 EVISON GEOFF BALMAIN, NSW M40-49 8 7 26:14
11 86 LAYSON ANDREW BEROWRA HEIGHTS, NSW 2082 M50-59 9 1 26:15
12 157 WARD JOE MANLY, NSW 2095 M18-39 10 2 26:41
13 79 KIRKBANK-ELLIS GORDI NORTH SYDNEY, NSW M40-49 11 8 26:54
14 131 SCOINES ROB WAMBERAL, NSW 2260 M50-59 12 2 28:20
14 165 WOOLLEY ROBERT NEWINGTON, NSW 2127 M18-39 13 3 28:20
16 80 KIRKSMITH JASON WAMBERAL, NSW 2260 M18-39 14 4 28:56
17 8 BARLOW NICHOLAS ST IVES, NSW 2075 M40-49 15 9 29:36
18 158 WEIR SAM CURRUMBIN WATERS, QLD 4223 M18-39 16 5 29:37
19 15 BLAKE JONATHAN ILLAWONG, NSW 2234 M40-49 17 10 29:40
20 84 LAUER SIMON HORNSBY, NSW 2077 M18-39 18 6 30:30
21 82 LAFFERTY LISE RANDWICK, NSW 2031 F18-39 3 1 30:52
22 38 DOLEZAL MILAN POINT FREDERICK, NSW 2250 M40-49 19 11 30:55
23 104 MCDONALD ANDREW HILLSIDE, VIC 3043 M40-49 20 12 31:04
24 23 BYRNE SIMON SUFFOLK PARK, NSW, 2481 M40-49 21 13 31:22
25 70 HOPE MARK GREENPOINT, NSW M40-49 22 14 31:33
26 95 LYNCH CIARΑN EMPIRE BAY, NSW 2257 M40-49 23 15 31:59
27 34 DAWSON MARTYN CREMORNE, NSW 2090 M50-59 24 4 32:20
27 99 MATTINGLY ROB DENISTONE, NSW 2114 M50-59 25 3 32:20
29 44 ENFIELD SCOTT ALLAMBIE HEIGHTS, NSW 2100 M40-49 26 16 32:23
30 76 KERR DANIEL NARRABUNDAH, ACT 2604 M40-49 27 17 32:42
31 40 DRUMMOND STEVE SMYTHESDALE, VIC 3351 M50-59 28 6 32:47
31 66 HEWAT ANDREW GEELONG, VIC 3220 M50-59 29 5 32:47
33 16 BRIDLE BILLY WYONGAH, NSW M18-39 30 7 33:22
34 167 WYE GRAHAM FRENCHS FOREST, NSW M50-59 31 7 33:35
35 35 DEAR KIRRILY BUCKETTY, NSW 2250 F40-49 4 3 33:36
36 119 PEACH ELOUISE TUMUT, NSW 2720 F40-49 5 4 33:41
37 132 SIEGLE JESS COLLAROY, NSW 2097 F18-39 6 2 33:56
38 46 FOGG DAVE DAVISTOWN, NSW  2251 M50-59 32 8 34:01
39 67 HIGHFIELD SARAH CRONULLA, NSW 2230 F40-49 7 5 34:15
40 21 BRUN-SMITS MARINA MULLUMBIMBY CREEK, NSW F50-59 8 1 34:17
41 116 NICOLAS JOSE SINGAPORE M40-49 33 18 34:30
42 128 ROBERTS DAMON MOSMAN, NSW 2088 M40-49 34 19 34:33
43 102 MCCORMACK ASHLEY MELBA, ACT 2615 M18-39 35 8 34:35
44 33 CRONSHAW JASE STANMORE, NSW 2048 M40-49 36 20 34:50
44 75 JONES DAVID OYSTER BAY, NSW 2225 M18-39 37 9 34:50
46 55 GREEN PAUL AVALON, NSW 2107 M40-49 38 21 34:53
46 91 LIGHTFOOT GARY CHURCH POINT, NSW 2105 M50-59 39 9 34:53
48 108 MIK GERIK GRONINGEN, THE NETHERLANDS M50-59 40 10 34:56
49 31 CONNOR ADAM ARTARMON, NSW 1570 M40-49 41 23 34:57
49 60 HASSALL ROLAND PADDINGTON, NSW 2021 M40-49 42 22 34:57
51 22 BYRNE PATRICK BOX HILL, VIC 3128 M50-59 43 11 35:01
52 168 YIM HENG FATT SELANGOR, MALAYSIA M40-49 44 24 35:16
53 19 BROWN GREG UMINA BEACH, NSW M50-59 45 12 35:22
54 18 BROWN DAVID BALGOWLAH, NSW 2093 M50-59 46 13 35:37
55 162 WILLIAMS LYNN EAST LINDFIELD, NSW 2070 F60-69 9 1 35:47
56 112 MORETON JOHN COLLAROY BEACH, NSW 2097 M40-49 47 25 35:48
57 64 HERNANDEZ NAHILA MEXICO F40-49 10 6 35:55
  42 DUGDALE MARTIN BAULKHAM HILLS, NSW 2153 M60-69     DNF[CP1]
  48 FRAZER ALAN BANGKOK, THAILAND M60-69     DNF[CP1]
  28 CHU MARGARET CHURCH POINT, NSW 2105 F40-49     DNF[CP2]
  41 DUARTE DA COSTA JEISON SANTIAGO, CHILE M18-39     DNF[CP2]
  17 BROOKS RICHARD NORTH BONDI, NSW 2026 M50-59     DNF[CP3]
  65 HERRMANN JAN WAHROONGA, NSW 2076 M50-59     DNF[CP3]
  4 AUSTIN DAVID MONA VALE, NSW 2103 M50-59     DNF[CP4]
  9 BARRETT MATT TERRIGAL, NSW, 2260 M18-39     DNF[CP4]
  30 COLAGIURI PETE MANLY, NSW 2095 M18-39     DNF[CP4]
  49 FROST MICHAEL WYOMING, NSW 2250 M40-49     DNF[CP4]
  57 GUSTARD CRAIG LISAROW, NSW 2250 M40-49     DNF[CP4]
  58 HAMATY SABINA CAMBEWARRA, NSW F40-49     DNF[CP4]
  61 HAYES SIMONE GYMEA BAY, NSW F40-49     DNF[CP4]
  88 LEGGE KONRAD MACLEAN, NSW 2463 M18-39     DNF[CP4]
  89 LEUNG KA HANG HURSTVILLE, NSW 2220 M18-39     DNF[CP4]
  90 LEWIS JOE BENTLEIGH EAST, VIC M18-39     DNF[CP4]
  97 MARTIN LEVI TERRIGAL, NSW  2260 M18-39     DNF[CP4]
  100 MCCLELLAN DARREN TERRIGAL, NSW  2260 M40-49     DNF[CP4]
  105 MCGRATH MICHAEL WOLLSTONECRAFT,  NSW 2065 M40-49     DNF[CP4]
  107 MENCINSKY TARAS PADDINGTON, NSW 2021 M40-49     DNF[CP4]
  109 MITCHELL SCOTT BERWICK, VICTORIA 3806 M40-49     DNF[CP4]
  111 MONKS PAUL CROYDON HILLS, VIC 3136 M18-39     DNF[CP4]
  118 O'SHEA MATTHEW NARARA, NSW M40-49     DNF[CP4]
  127 REDDING MARK CHARLESTOWN, NSW 2290 M50-59     DNF[CP4]
  142 SYLVESTER JAMES CAMPBELL, ACT 2612 M18-39     DNF[CP4]
  146 THOMPSON BILL ONGERUP, WA 6336 M70+     DNF[CP4]
  149 TOPPER KURT WOLLONGONG, NSW 2500 M18-39     DNF[CP4]
  155 VERNON GRAHAME CESSNOCK, NSW 2325 M40-49     DNF[CP4]
  156 VICKERS SCOTT MEREWETHER, NSW 2291 M18-39     DNF[CP4]
  163 WILLIS DAVE TOORAK, VIC 3142 M18-39     DNF[CP4]

 

 

Race Records

Past Winners

Honour Roll

All-Time 100 Miles

All-Time 100 Kilometres

Past Years