Home

Race Information

Organisation

Entry Information

Race Weekend

During the Race

Course

Detailed Maps

Detailed Directions

Checkpoints

Hazards

Mandatory Equipment & Runner Safety

Drop Bags

Pacers

Support Crews

Driving Directions

Transport

Pre-Race Dinner

Accommodation

Medical Research

Links

Entrants

Competitor Updates

Waiting List

Progress Times

 

THE GREAT NORTH WALK 100s

 

2015 RESULTS

 

100 Kilometres     •     100 Miles

 

THE 2015 GREAT NORTH WALK 100 KILOMETRES RESULTS
Place Race
Number
Last
Name
First
Name
Address Event Category Time Gender
Place
Category
Place
1 96 MCCLYMONT CLARKE Forresters Beach, NSW, AUSTRALIA 100 K M40-49 11:20 1 1
2 177 WILTON LEE Waratah West, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 11:58 2 1
3 138 SIMPSON CRAIG Lambton, NSW, AUSTRALIA 100 K M50-59 12:06 3 1
4 77 LAYSON ANDREW Berowra Heights, NSW, AUSTRALIA 100 K M50-59 12:25 4 2
5 82 LOLLBACK DAN Raby, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 12:53 5 2
6 61 HAYES CHRIS Newcastle, NSW, AUSTRALIA 100 K M50-59 12:55 6 3
93 MASON ROB Chatswood, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 13:18
7 26 CARTY KATH Randwick, NSW, AUSTRALIA 100 K F18-39 13:22 1 1
8 27 COLLINS BRENT Green Point, NSW, AUSTRALIA 100 K M40-49 13:45 7 2
39 DONALDSON ANDREW Murrumbateman, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 13:57
131 ROBERTSON MELISSA Long Jetty, NSW, AUSTRALIA 100 M F18-39 14:07
9 170 WATSON ADRIAN Valley Heights, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 14:10 8 3
10 85 LUDOWICI SARAH North Balgowlah, NSW, AUSTRALIA 100 K F18-39 14:29 2 2
11 123 RAHMATE DELINA Cudgen, NSW, AUSTRALIA 100 K F40-49 14:58 3 1
12 47 FORMAZ-PRESTON ANN Artarmon, NSW, AUSTRALIA 100 K F18-39 15:02 4 3
13 132 ROBINSON CRAIG Lake Cathie, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 15:22 9 4
14 30 COOMBS DAVE Advancetown, QLD, AUSTRALIA 100 K M18-39 15:26 10 5
15 11 BLEAKMAN DAN Rozelle, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 15:40 11 6
16 34 DERNEE PHILL Sydney, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 16:07 12 7
63 HENDRICKX ROBBIE Ludmilla, NT, AUSTRALIA 100 M M18-39 16:08
17 BURGESS ERIC Hornsby Heights, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 16:11
49 GLEN JOHN Leura, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 16:18
17 159 TURNBULL SIMON Port Macquarie, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 16:38 13 8
18 106 MOREL OLIVIER Fairlight, NSW, AUSTRALIA 100 K M40-49 16:47 14 3
19 113 PACKER ROD Port Macquarie, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 16:48 15 9
19 121 PRICE MARTIN Robigana, TAS, AUSTRALIA 100 K M60-69 16:48 15 1
21 23 CARMAN DAVID Tusmore, SA, AUSTRALIA 100 K M40-49 16:50 17 4
22 147 STOCKWELL DOTTI Point Frederick, NSW, AUSTRALIA 100 K F50-59 17:02 5 1
23 119 PHILLIPS TONY Belmore, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 17:04 18 10
24 161 VAN DER JAGT NGAIRE Balmain, NSW, AUSTRALIA 100 K F18-39 17:08 6 4
25 166 WALSH BRENDAN Cromer, NSW, AUSTRALIA 100 K M40-49 17:20 19 5
26 76 LAW BRAD Sydney, NSW, AUSTRALIA 100 K M50-59 17:50 20 4
27 35 DEVENEY STEVEN Berowra Heights, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 17:57 21 11
28 33 DEAR KIRRILY Bucketty, NSW, AUSTRALIA 100 K F40-49 18:05 7 2
29 181 ZACHAN CALLUM Eagle Vale, NSW, AUSTRALIA 100 K M40-49 18:10 22 6
10 BLAKE JONATHAN Illawong, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 18:18
30 154 TOBY MIKE Mudgeeraba, QLD, AUSTRALIA 100 K M40-49 18:19 23 7
31 105 MORAN JAMES New Lambton Heights, NSW, AUSTRALIA 100 K M40-49 18:29 24 8
94 MATTINGLY ROB Denistone, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 18:30
32 143 SOLOMON DAN Adamstown, NSW, AUSTRALIA 100 K M40-49 18:37 25 9
25 CARROLL TANYA Manly, NSW, AUSTRALIA 100 M F40-49 18:45
33 144 SPANGL JURGEN Fairlight, NSW, AUSTRALIA 100 K M40-49 18:57 26 10
8 BLACKMAN PAUL Lakelends, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 18:59
163 VERNON GRAHAME Cessnock, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 18:59
34 80 LITTERICK BRUCE Umina Beach, NSW, AUSTRALIA 100 K M50-59 19:08 27 5
28 COOK BEC Rowena, NSW, AUSTRALIA 100 M F18-39 19:08
35 99 MCGREGOR DAVID Elizabeth Bay, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 19:25 28 12
35 117 PETTICA ANDREW Paddington, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 19:25 28 12
6 BARRETT MATT Terrigal, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 19:31
37 46 FLETCHER PAUL Berowra, NSW, AUSTRALIA 100 K M50-59 19:49 30 6
38 53 GRINDLAY SYMON Baulkham Hills, NSW, AUSTRALIA 100 K M40-49 20:05 31 11
39 145 STANWAY LYNN Cromer, NSW, AUSTRALIA 100 K F40-49 20:14 8 3
111 MURRAY LYNDELL Nundah, QLD, AUSTRALIA 100 M F40-49 20:33
155 TOMMASI MATTHEW Arundel, QLD, AUSTRALIA 100 M M40-49 20:33
14 BROOKS RICHARD Sydney, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 20:34
21 CADDEN DOMINIC Kurraba Point, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 20:42
134 SCURRY GRANT Boronia, VIC, AUSTRALIA 100 M M50-59 20:45
40 92 MARTIN THOMAS Katoomba, NSW, AUSTRALIA 100 K M50-59 20:49 32 7
135 SEARBY ADAM The Basin, VIC, AUSTRALIA 100 M M18-39 20:51
41 59 HANNA PATRICK Singapore, Singapore, SINGAPORE 100 K M40-49 20:55 33 12
42 4 AVERY GARY Merewether, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 20:56 34 14
152 THOMPSON BILL Monjebup, WA, AUSTRALIA 100 M M70+ 21:01
40 DONKERSLOOT ROB Kingsley, WA, AUSTRALIA 100 M M50-59 21:02
43 118 PFEIFFER SCOTT Kotara, NSW, AUSTRALIA 100 K M60-69 21:06 35 1
44 162 VAZQUEZ-RECIO LUIS Mount Druitt, NSW, AUSTRALIA 100 K M50-59 21:08 36 8
18 BUTLER BRET Beaconsfield, VIC, AUSTRALIA 100 M M50-59 21:23
  89 MAGUIRE DENISE Gosford, NSW, AUSTRALIA 100 K F40-49 RET/CP3    
  116 PERRY DOMINIC Copacabana, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 RET/CP3    
  71 HUBER DAN Tenambit, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 RET/CP3    
  70 HORSBURGH TIMOTHY Northmead, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 RET/CP3    
  109 MURPHY JASON Charlestown, NSW, AUSTRALIA 100 K M40-49 RET/CP3    
  43 ENGLISH STEPHEN Horseshoe Bay, QLD, AUSTRALIA 100 K M60-69 RET/CP3    
  97 MCCULLAGH STEVEN St Georges Basin, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 RET/CP2    
  114 PEARCE BEN Narrabeen, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 RET/CP2    
  1 ADAMSKI BRETT Caringbah South, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 RET/CP2    
  128 RICHARDSON RUSSELL Merewether, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 RET/CP2    
  180 YAP KENG LOON Chatswood, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 RET/CP2    
  130 RIVELLI DEAN Copacabana, NSW, AUSTRALIA 100 K M40-49 RET/CP2    
  176 WILSON JOHN Lanena, TAS, AUSTRALIA 100 K M50-59 RET/CP2    
  129 RIDLEY GRAHAM North Avoca, NSW, AUSTRALIA 100 K M50-59 RET/CP2    
  124 RAYWARD ANNA Hamilton East, NSW, AUSTRALIA 100 K F40-49 RET/CP1    
  148 STUART NATHAN Ashtonfield, NSW, AUSTRALIA 100 K M18-39 RET/CP1    
  125 RAYWARD DUNCAN Hamilton East, NSW, AUSTRALIA 100 K M40-49 RET/CP1    
  50 GOUCHER JEFF Highland Park, QLD, AUSTRALIA 100 K M40-49 RET/CP1    
  122 QUINN GERRY Sydney, NSW, AUSTRALIA 100 K M50-59 RET/CP1    
  72 HUGHES PATRICK WOODRISING, NSW, AUSTRALIA 100 K M70+ RET/CP1    
  165 WALDEN JOY Jamisontown, NSW, AUSTRALIA 100 K F50-59 RET    

 

THE 2015 GREAT NORTH WALK 100 MILES RESULTS
Place Race
Number
Last
Name
First
Name
Address Event Category Time Gender
Place
Category
Place
1 69 HORSBURGH EWAN Alexandria, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 23:47 1 1
2 167 WARD JOE Manly, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 24:10 2 2
3 140 SMITH DAMIAN Nowra, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 24:38 3 1
4 19 BYRNE KEVIN Green Point, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 24:45 4 2
5 68 HOPE MARK Greenpoint, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 25:06 5 3
6 100 MCINERNEY GARTH Wollstonecraft, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 25:28 6 3
7 139 SMIT ROCCO Sydney, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 25:38 7 4
8 51 GRAHAM DAVE Kurraba Point, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 26:06 8 4
9 108 MULHOLLAND SHAUN Newmarket, QLD, AUSTRALIA 100 M M40-49 26:27 9 5
10 75 LAUER SIMON Hornsby, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 26:39 10 6
11 173 WILDIG ROB Freshwater, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 27:12 11 5
11 20 BYRNE SIMON Byron Bay, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 27:12 11 7
13 56 GULLIVER SIMON Warners Bay, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 27:19 13 8
14 74 KEITH SUSAN Glenmore Park, NSW, AUSTRALIA 100 M F18-39 27:28 1 1
15 87 MACKAY JOEL Newtown, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 27:44 14 9
16 171 WHEELER JASON Shanes Park, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 27:59 15 6
17 104 MONKS PAUL Croydon Hills, VIC, AUSTRALIA 100 M M18-39 28:30 16 7
18 16 BRUINS ROBYN Greenwich, NSW, AUSTRALIA 100 M F18-39 28:34 2 2
18 86 LYNDON TIM Greenwich, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 28:34 17 8
20 133 SCOINES ROBERT Wamberal, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 28:37 18 1
21 110 MURPHY PHILIP Glenhaven, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 28:44 19 10
22 45 FARRELLY CHANTELLE Milsons Point, NSW, AUSTRALIA 100 M F18-39 28:50 3 3
23 44 EVISON GEOFF Balmain, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 29:08 20 11
24 127 RICHARDSON DOUG Cammeray, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 29:15 21 12
25 95 MCCLELLAN DARREN Tumbi Umbi, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 29:25 22 13
26 54 GRUBERT DOUG Kayena, TAS, AUSTRALIA 100 M M18-39 29:42 23 9
27 157 TREASURE BEN Quinns Rocks, WA, AUSTRALIA 100 M M40-49 29:47 24 14
28 112 NICHOLSON ADRIAN Bondi, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 30:43 25 10
29 31 DARWIN ADAM Crows Nest, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 31:52 26 11
30 58 HANAVAN MICHAEL Mona Vale, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 32:01 27 2
31 64 HEWAT ANDY Geelong, VIC, AUSTRALIA 100 M M50-59 32:34 28 3
32 142 SMITHERS BRAD Mount Colah, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 32:42 29 4
33 48 GIBSON STEVEN Dee Why, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 32:44 30 15
34 103 MIHALAKELLIS GEORGE Mt Waverley, VIC, AUSTRALIA 100 M M18-39 33:16 31 12
35 22 CAMERON ROBIN Wahroonga, NSW, AUSTRALIA 100 M F50-59 33:42 4 1
35 62 HEDGES JOE Naremburn, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 33:42 32 13
37 88 MADDEN DAVID Neutral Bay, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 33:51 33 16
38 38 DOMONKOS STEVE Tumbi Umbi, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 33:55 34 17
39 156 TOPPER KURT Wollongong, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 34:03 35 14
39 175 WILSON GUY Willoughby East, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 34:03 35 18
41 83 LOVEGROVE KRISTY Kareela, NSW, AUSTRALIA 100 M F18-39 34:31 5 4
41 52 GREGORY WAYNE Sans Souci, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 34:31 37 5
43 179 WYE GRAHAM Frenchs Forest, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 34:42 38 6
44 15 BROWN GREGORY Umina Beach, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 34:54 39 7
45 136 SHARLAND RIGGS JENNIE CROWS NEST, NSW, AUSTRALIA 100 M F40-49 35:14 6 1
45 32 DAWSON MARTYN Crows Nest, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 35:14 40 8
47 107 MORETON JOHN Aysney, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 35:15 41 9
47 98 MCGRATH MICHAEL Wollstonecraft, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 35:15 41 9
49 41 DONNET CATHY Terrigal, NSW, AUSTRALIA 100 M F50-59 35:31 7 2
50 120 POH SEIVLAND Oxley, QLD, AUSTRALIA 100 M F40-49 35:32 8 2
51 24 CARROLL GARY Robina, QLD, AUSTRALIA 100 M M18-39 35:37 43 15
52 115 PENTEADO ANA Neutral Bay, NSW, AUSTRALIA 100 M F40-49 35:41 9 3
53 3 AUSTIN DAVID Mona Vale, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 35:58 44 11
  111 MURRAY LYNDELL Nundah, QLD, AUSTRALIA 100 M F40-49 RET/CP6    
  14 BROOKS RICHARD Sydney, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 RET/CP6    
  25 CARROLL TANYA Manly, NSW, AUSTRALIA 100 M F40-49 RET/CP5    
  28 COOK BEC Rowena, NSW, AUSTRALIA 100 M F18-39 RET/CP4    
  131 ROBERTSON MELISSA Long Jetty, NSW, AUSTRALIA 100 M F18-39 RET/CP4    
  17 BURGESS ERIC Hornsby Heights, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 RET/CP4    
  135 SEARBY ADAM The Basin, VIC, AUSTRALIA 100 M M18-39 RET/CP4    
  93 MASON ROB Chatswood, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 RET/CP4    
  63 HENDRICKX ROBBIE Ludmilla, NT, AUSTRALIA 100 M M18-39 RET/CP4    
  155 TOMMASI MATTHEW Arundel, QLD, AUSTRALIA 100 M M40-49 RET/CP4    
  163 VERNON GRAHAME Cessnock, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 RET/CP4    
  8 BLACKMAN PAUL Lakelends, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 RET/CP4    
  6 BARRETT MATT Terrigal, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 RET/CP4    
  21 CADDEN DOMINIC Kurraba Point, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 RET/CP4    
  39 DONALDSON ANDREW Murrumbateman, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 RET/CP4    
  94 MATTINGLY ROB Denistone, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 RET/CP4    
  40 DONKERSLOOT ROB Kingsley, WA, AUSTRALIA 100 M M50-59 RET/CP4    
  49 GLEN JOHN Leura, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 RET/CP4    
  10 BLAKE JONATHAN Illawong, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 RET/CP4    
  134 SCURRY GRANT Boronia, VIC, AUSTRALIA 100 M M50-59 RET/CP4    
  18 BUTLER BRET Beaconsfield, VIC, AUSTRALIA 100 M M50-59 RET/CP4    
  152 THOMPSON BILL Monjebup, WA, AUSTRALIA 100 M M70+ RET/CP4    
  36 DEVLIN JULES Byron Bay, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 RET/CP3    
  178 WOOD JACO Upper Kedron, QLD, AUSTRALIA 100 M M18-39 RET/CP3    
  91 MARTIN LEVI Terrigal, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 RET/CP3    
  29 COOKE ALASTAIR Terrigal, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 RET/CP3    
  55 GUILLAUME PASCAL JEAN NOUMEA, , NEW CALEDONIA 100 M M40-49 RET/CP3    
  57 GUSTARD CRAIG Lisarow, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 RET/CP3    
  5 BARLOW NICK Thornleigh, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 RET/CP3    
  12 BOWERS STEPHEN Glen Alpine, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 RET/CP3    
  37 DOLEY WESTON Ashtonfield, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 RET/CP3    
  66 HODDER JEFF Cowan, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 RET/CP3    
  160 TURNER DAVID Dudley, NSW, AUSTRALIA 100 M M50-59 RET/CP3    
  137 BRUN-SMITS MARINA MULLUMBIMBY CREEK, NSW 100 M F18-39 RET/CP2    
  149 SUITA IKU Arakawa-Ku, Tokyo, JAPAN 100 M M18-39 RET/CP2    
  84 LOW JUSTIN Kirrawee, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 RET/CP2    
  174 WILLIAMS MARK Miranda, NSW, AUSTRALIA 100 M M18-39 RET/CP2    
  172 WILDER CHRIS Campbell, ACT, AUSTRALIA 100 M M18-39 RET/CP2    
  13 BRIDLE BILLY Wyongah, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 RET/CP2    
  101 MENCINSKY TARAS Paddington, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 RET/CP2    
  73 JARDINE KEVIN Mount Colah, NSW, AUSTRALIA 100 M M60-69 RET/CP2    
  90 MARKEY GAVIN Berowra Heights, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 RET/CP1    
  65 HIBBERT GRANT Warriewood, NSW, AUSTRALIA 100 M M40-49 RET/CP1    
  60 HARVEY-JAMIESON SUSANNAH BOWEN HILLS, QLD, AUSTRALIA 100 M F40-49 RET    
  42 DUGDALE MARTIN Baulkham Hills, NSW, AUSTRALIA 100 M M60-69 RET    

 

Race Records

Past Winners

Honour Roll

All-Time 100 Miles

All-Time 100 Kilometres

Past Years