Home

Race Information

Organisation

Entry Information

Race Weekend

During the Race

Course

Detailed Maps

Detailed Directions

Checkpoints

Hazards

Mandatory Equipment & Runner Safety

Drop Bags

Pacers

Support Crews

Driving Directions

Transport

Pre-Race Dinner

Accommodation

Medical Research

Links

Entrants

Competitor Updates

Waiting List

Progress Times

 

THE GREAT NORTH WALK 100s

 

2016 PROVISIONAL

RESULTS

 

100 Kilometres          100 Miles

 

100 KILOMETRES
Place Last
Name
First
Name
Race Number Address Event Category Gender
Place
Category
Place
Time
1 PERRY DOMINIC 109 Copacabana, NSW 100K M18-39 1 1 11:41
2 BAKER SCOTT 4 Hamilton South, NSW 100K M18-39 2 2 11:51
3 NIKOLAEV NIKOLAY 105 Padstow Heights, NSW 100K M40-49 3 1 12:44
4 BRISBIN GRANT 11 Woy Woy, NSW 100K M18-39 4 3 12:44
5 CALVERT WAYNE 22 North Parramatta, NSW 100K M40-49 5 2 13:04
6 PERTOT RUSSELL 110 Carindale, QLD 100K M40-49 6 3 13:18
7 STUART NATHAN 130 Ashtonfield, NSW 100K M18-39 7 4 13:50
MARKEY GAVIN 91 Berowra Heights, NSW 100M M40-49     13:50
8 POBRE ERIK 111 Newcastle West, NSW 100K M18-39 8 5 14:10
9 BEST STEVEN 7 Wahroonga, NSW 100K M40-49 9 4 14:17
10 EVEREST MICHAEL 44 Canterbury, VIC 100K M18-39 10 6 14:25
11 SHAW DERREN 120 Salamamder Bay, NSW 100K M40-49 11 5 14:32
12 THOMSON GREG 133 Avoca Beach, NSW 100K M40-49 12 6 15:08
13 ARNOLD GEOFF 1 Copacabana, NSW 100K M18-39 13 7 15:09
14 NORRIS KYLEY 106 East Maitland, NSW 100K F40-49 1 1 15:30
15 CONLEY SCOTT 30 Charlestown, NSW 100K M40-49 14 7 15:33
16 WELLER BEN 145 Sydney, NSW 100K M18-39 15 8 15:34
16 EDGECLIFFE-JOHNSON ROBIN 41 Mosman, NSW 100K M40-49 15 8 15:34
18 TURNER DAVID 138 Dudley, NSW 100K M50-59 17 1 15:48
19 BRISTOW DAVID 12 Frenchs Forest, NSW 100K M40-49 18 9 16:07
STABLER NICK 125 Hamilton East, NSW 100M M18-39     16:08
20 MURRAY GIOIA 103 Fairlight, NSW 100K F18-39 2 1 16:20
21 LYLE KAREN 86 North Manly, NSW 100K F18-39 3 2 16:30
22 WHITBOURN JARROD 148 Wahroonga, NSW 100K M40-49 19 10 16:36
23 BROCK TROY 13 Davistown, NSW 100K M40-49 20 11 16:42
SHARPE ROB 119 Miunt Colah, NSW 100M M50-59     16:57
24 CARROLL TANYA 23 Manly, NSW 100K F40-49 4 2 16:58
25 DOMONKOS STEVE 39 Tumbi Umbi, NSW 100K M40-49 21 12 17:00
26 CHU MARGARET 26 Church Point, NSW 100K F50-59 5 1 17:02
DEVLIN JULES 37 Byron Bay, NSW 100M M18-39     17:02
27 HERNANDEZ RIOS DAMARA 60 Kahibah, NSW 100K F18-39 6 3 17:08
27 RYAN BRAD 116 Eleebana, NSW 100K M50-59 22 2 17:08
29 AVERY GARY 3 Merewether, NSW 100K M40-49 23 13 17:12
DOLEY WESTON 38 Ashtonfield, NSW 100M M50-59     17:20
30 STROEMER GAVIN 129 Haywards Bay, NSW 100K M18-39 24 9 17:22
31 DEAR KIRRILY 35 Bucketty, NSW 100K F40-49 7 3 17:36
32 RIVELLI DEAN 114 Copacabana, NSW 100K M40-49 25 14 17:39
32 TUCKER MARK 137 Bensville, NSW 100K M40-49 25 14 17:39
34 MACLEAN GEORDI 90 Darlington, NSW 100K F40-49 8 4 17:41
KIRKBANK-ELLIS GORDI 72 North Sydney, NSW 100M M40-49     17:43
35 FLETCHER PAUL 46 Berowra, NSW 100K M50-59 27 3 17:55
REDDING MARK 113 Charlestown, NSW 100M M50-59     17:55
WILKINSON BEN 151 Kirribilli, NSW 100M M18-39     18:00
36 WHITTLE WES 150 Manly, NSW 100K M18-39 28 10 18:01
BURGESS ERIC 18 Hornsby Heights, NSW 100M M18-39     18:30
37 GHANEM ALEX 49 Mudgee, NSW 100K M40-49 29 16 18:35
38 LARISOVA VERONIKA 76 Bondi, NSW 100K F18-39 9 4 18:49
39 WHITEMAN CATHY 149 North Ryde, NSW 100K F50-59 10 2 18:52
40 JARDINE KEVIN 65 Mount Colah, NSW 100K M60-69 30 1 18:54
41 KATEN KIRRILLY 68 Bar Beach, NSW 100K F18-39 11 5 19:22
GILI ROBERTO MARIO 50 Cordoba, ARGENTINA 100M M40-49     19:22
LAWRENCE RACHEL 78 Armidale, NSW 100M F40-49     19:27
42 KAZAMA YOICHI 70 Tokyo, JAPAN 100K M40-49 31 17 19:33
MCGRATH MICHAEL 96 Wollstonecraft, NSW 100M M50-59     19:33
WILLIAMS D LYNN 152 East Lindfield, NSW 100M F60-69     19:44
COLAGIURI PETE 27 Kareela, NSW 100M M18-39     20:03
43 GRINDLAY SYMON 53 Baulkham Hills, NSW 100K M40-49 32 18 20:11
44 SANDISON GORDON 117 Wahroonga, NSW 100K M40-49 33 19 20:12
45 WARMERDAM SEBASTIAN 144 Naremburn, NSW 100K M50-59 34 4 20:23
46 HORSBURGH TIM 63 Northmead, NSW 100K M18-39 35 11 20:25
47 BERNARD PAUL 6 Leichhardt, NSW 100K M40-49 36 20 20:25
KYRPYCHENKO LEONID 75 Lane Cove North, NSW 100M M18-39     20:30
ZHANG HAO 156 Randwick, NSW 100M M18-39     20:37
WANG ZHAOHUA (STEVEN) 141 Sydney, NSW 100M M40-49     20:37
LILLEY ALLISON 82 Asquith, NSW 100M F40-49     20:40
BARLOW NICHOLAS 5 Thornleigh, NSW 100M M50-59     20:40
48 MCHUGH JOHN 98 Kiama, NSW 100K M50-59 37 5 20:56
BRUN MARINA 17 Mullumbimby Creek, NSW 100M F50-59     21:07
49 NOURSE MARC 107 Bondi Junction, NSW 100K M40-49 38 21 21:14
50 LEAHY WILMA 79 Neutral Bay, NSW 100K F18-39 12 6 21:38
50 STANIFORTH SCOTT 126 Pymble, NSW 100K M18-39 39 12 21:38
50 JEPHCOTT GRANT 67 Goroka, PAPUA NEW GUINEA 100K M40-49 39 22 21:38
53 YAP KENG LOON 155 Chatswood, NSW 100K M18-39 41 13 21:40
54 CASLICK MELISSA 25 Kurri Kurri, NSW 100K F40-49 13 5 21:48
VERNON GRAHAME 139 Cessnock, NSW 100M M40-49     21:49
DNF O'YOUNG CHRISTOPHER 108 Cabarita, NSW 100K M18-39     DNF[CP0]
DNF HEPWORTH JOHN 59 Yarramalong, NSW 100K M18-39     DNF[CP1]
DNF ENGLISH STEPHEN 43 Horseshoe Bay, QLD 100K M60-69     DNF[CP2]
DNF HOWARD ZOE 64 Brookvale, NSW 100K F40-49     DNF[CP2]
DNF LOADER ROBERT 83 Cromer, NSW 100K M50-59     DNF[CP2]
DNF PROSSER NEIL 47 East Gosford, NSW 100K M50-59     DNF[CP2]
DNF WALSH KATE 140 Lilyfield, NSW 100K F40-49     DNF[CP2]
DNF DALGARNO MICHAEL 32 Chatswood, NSW 100K M18-39     DNF[CP3]
DNF DEVERE-BERTLES ANNIE 36 Woongarrah, NSW 100K F40-49     DNF[CP3]
DNF MACDONALD ANDREW 89 Merewether, NSW 100K M40-49     DNF[CP3]
DNF PRITCHARD BYRON 112 Frenchs Forest, NSW 100K M18-39     DNF[CP3]

 

100 MILES
Place Last
Name
First
Name
Race Number Address Event Category Gender
Place
Category
Place
Time
1 LOCKE TIM 84 Woollahra, NSW 100M M18-39 1 1 21:26
2 SMITH DAMIAN 122 Nowra, NSW 100M M40-49 2 1 23:09
3 BRUINS ROBYN 16 Sydenham, NSW 100M F18-39 1 1 23:49
4 WARD JOE 142 Manly, NSW 100M M18-39 3 2 24:25
5 CARTY KATH 24 Randwick, NSW 100M F18-39 2 2 24:40
6 BYRNE SIMON 21 Byron Bay, NSW 100M M40-49 4 2 24:50
7 GULLIVER SIMON 55 Warners Bay, NSW 100M M40-49 5 3 25:09
8 LYNDON TIM 88 Sydenham, NSW 100M M18-39 6 3 25:27
9 MARTIN BROOK 92 Terrey Hills, NSW 100M F18-39 3 3 25:29
10 MURDOCK ADRIAN 101 St Leonards, NSW 100M M18-39 7 4 25:37
11 FARRELLY CHANTELLE 45 Crows Nest, NSW 100M F18-39 4 4 25:49
12 KEITH SUSAN 71 Glenmore Park, NSW 100M F40-49 5 1 27:01
13 SPENCER JEREMY 124 Seaholme, VIC 100M M40-49 8 4 27:06
14 LAUER SIMON 77 Hornsby, NSW 100M M40-49 9 5 27:15
15 HOPE MARK 62 Greenpoint, NSW 100M M40-49 10 6 27:24
16 MARTIN LEVI 93 Terrigal, NSW 100M M18-39 11 5 27:37
17 MURPHY PHILIP 102 Glenhaven, NSW 100M M40-49 12 7 27:51
18 DARWIN ADAM 33 Crows Nest, NSW 100M M18-39 13 6 28:23
18 HEDGES JOE 58 Crows Nest, NSW 100M M18-39 13 6 28:23
20 SCHWEITZER GUY 118 Murrumba Downs, QLD 100M M40-49 15 8 28:51
21 HEATON KEVIN 57 Pennant Hills, NSW 100M M50-59 16 1 28:56
22 LEWIS JOE 81 Bentleigh East, VIC 100M M40-49 17 9 29:09
23 ENFIELD SCOTT 42 Allambie Heights, NSW 100M M50-59 18 2 29:22
24 MIHALAKELLIS GEORGE 99 Mt Waverley, VIC 100M M18-39 19 8 29:36
24 WYE GRAHAM 154 Frenchs Forest, NSW 100M M50-59 19 3 29:36
26 LOLLBACK DAN 85 Raby, NSW 100M M18-39 21 9 29:51
27 BLACKMAN PAUL 8 Lakelends, NSW 100M M40-49 22 10 31:17
28 KAVANAGH ADAM 69 Lilyfield, NSW 100M M18-39 23 10 31:21
29 KRANZ ADAM 73 Springfield, NSW 100M M18-39 24 11 31:44
30 ROBERTS SIMON 115 Narre Warren South, VIC 100M M40-49 25 11 31:48
31 SIEGLE JESS 121 Schofields, NSW 100M F18-39 6 5 32:06
32 BURKE NICOLE 19 Dee Why, NSW 100M F18-39 7 6 32:28
33 AUSTIN KATHRYN 2 North Rockhampton, QLD 100M F40-49 8 2 34:05
33 TOMPKIN TERRY 135 Oak Flats, NSW 100M M40-49 26 12 34:05
35 HEWAT ANDREW 61 Geelong, NSW 100M M50-59 27 4 34:30
36 WARD SEAN 143 Bondi Beach, NSW 100M M40-49 28 13 34:45
37 MAXWELL HAILEY 94 Kareela, NSW 100M F18-39 9 7 34:48
38 MCGREGOR IAN 97 Forest Lodge, NSW 100M M50-59 29 5 34:51
39 CONNOR ADAM 31 Artarmon, NSW 100M M40-49 30 14 34:53
40 BYRNE PATRICK 20 Box Hill, VIC 100M M50-59 31 6 34:59
41 ZHANG NERO 157 Zetland, NSW 100M M18-39 32 12 35:06
42 BROOKS RICHARD 14 North Bondi, NSW 100M M50-59 33 7 35:40
42 DEAN MATHEW 34 Narrabeen, NSW 100M M40-49 33 15 35:40
44 THOMPSON BILL 132 Monjebup, WA 100M M70+ 35 1 35:44
45 MUNNS PETER 100 Hawthorn, NSW 100M M40-49 36 16 35:45
46 TOPPER KURT 136 Wollongong, NSW 100M M18-39 37 13 35:48
DNF DUGDALE MARTIN 40 Baulkham Hills, NSW 100M M60-69     DNF[CP0]
DNF BLACKSHAW BENJAMIN 9 Redfern, NSW 100M M18-39     DNF[CP1]
DNF BRIDLE BILLY 10 Wyongah, NSW 100M M40-49     DNF[CP2]
DNF BROWN GREG 15 Umina Beach, NSW 100M M50-59     DNF[CP2]
DNF COLLIN MAT 28 Coogee, NSW 100M M18-39     DNF[CP2]
DNF COMMINS LOUIS 29 Berrigan, NSW 100M M60-69     DNF[CP2]
DNF GREGORY WAYNE 52 Sans Souci, NSW 100M M50-59     DNF[CP2]
DNF WESTMAN MARK 146 Baulkham Hills, NSW 100M M18-39     DNF[CP2]
DNF WILTON LEE 153 Waratah West, NSW 100M M18-39     DNF[CP2]
DNF GLOVER GRAHAM 51 Arding, NSW 100M M18-39     DNF[CP3]
DNF GUILLAUME PASCAL JEAN 54 Noumea, NEW CALEDONIA 100M M40-49     DNF[CP3]
DNF KULINITSCH LEAH 74 Lane Cove, NSW 100M F18-39     DNF[CP3]
DNF NICHOLSON ADRIAN 104 Bondi, NSW 100M M18-39     DNF[CP3]
DNF STIBERC JONO 127 The Basin, VIC 100M M18-39     DNF[CP3]
DNF WILKINSON BEN 151 Kirribilli, NSW 100M M18-39     DNF[CP3]
DNF BARLOW NICHOLAS 5 Thornleigh, NSW 100M M50-59     DNF[CP4]
DNF BRUN MARINA 17 Mullumbimby Creek, NSW 100M F50-59     DNF[CP4]
DNF BURGESS ERIC 18 Hornsby Heights, NSW 100M M18-39     DNF[CP4]
DNF COLAGIURI PETE 27 Kareela, NSW 100M M18-39     DNF[CP4]
DNF DEVLIN JULES 37 Byron Bay, NSW 100M M18-39     DNF[CP4]
DNF DOLEY WESTON 38 Ashtonfield, NSW 100M M50-59     DNF[CP4]
DNF GILI ROBERTO MARIO 50 Cordoba, ARGENTINA 100M M40-49     DNF[CP4]
DNF GUSTARD CRAIG 56 Lisarow, NSW 100M M40-49     DNF[CP4]
DNF KIRKBANK-ELLIS GORDI 72 North Sydney, NSW 100M M40-49     DNF[CP4]
DNF KYRPYCHENKO LEONID 75 Lane Cove North, NSW 100M M18-39     DNF[CP4]
DNF LAWRENCE RACHEL 78 Armidale, NSW 100M F40-49     DNF[CP4]
DNF LILLEY ALLISON 82 Asquith, NSW 100M F40-49     DNF[CP4]
DNF MARKEY GAVIN 91 Berowra Heights, NSW 100M M40-49     DNF[CP4]
DNF REDDING MARK 113 Charlestown, NSW 100M M50-59     DNF[CP4]
DNF VERNON GRAHAME 139 Cessnock, NSW 100M M40-49     DNF[CP4]
DNF WANG ZHAOHUA (STEVEN) 141 Sydney, NSW 100M M40-49     DNF[CP4]
DNF ZHANG HAO 156 Randwick, NSW 100M M18-39     DNF[CP4]
DNF SHARPE ROB 119 Miunt Colah, NSW 100M M50-59     DNF[CP5]
DNF STABLER NICK 125 Hamilton East, NSW 100M M18-39     DNF[CP5]
DNF WILLIAMS D LYNN 152 East Lindfield, NSW 100M F60-69     DNF[CP5]
DNF MCGRATH MICHAEL 96 Wollstonecraft, NSW 100M M50-59     DNF[CP6]

 

Race Records

Past Winners

Honour Roll

All-Time 100 Miles

All-Time 100 Kilometres

Past Years